fbpx

Wykład w 79. rocznicę rozpoczęcia „Aktion Reinhardt” [on-line]

17 marca 2021
546 Wyświetleń

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza dzisiaj, o godz. 17.00, na wykład on-line Jakuba Chmielewskiego z Działu Historii Muzeum na Majdanku pt. „Rola Majdanka w realizacji Aktion Reinhardt” . Wykład odbędzie się na kanale facebookowym Muzeum na Majdanku.

17 marca 1942 roku, wysyłając pierwsze transporty Żydów do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu, Niemcy rozpoczęli „Aktion Reinhardt”. Pod tym kryptonimem kryła się masowa eksterminacja Żydów realizowana w Generalnym Gubernatorstwie.

Rozpoczęcie jesienią 1941 r. budowy obozu koncentracyjnego na Majdanku Niemcy ściśle powiązali z planami germanizacji okupowanych terenów wschodnich. Stanowił on rezerwuar siły roboczej wykorzystywanej do realizacji niemieckich przedsięwzięć gospodarczych. Choć w obozie więziono przedstawicieli różnych narodowości, to niemal przez cały okres jego działania większość z nich stanowili Żydzi. Nie był to przypadek, gdyż istotny wpływ na obóz wywierał dowódca SS i policji w dystrykcie lubelskim Odilo Globocnik, odpowiedzialny za realizację „Aktion Reinhardt” w Generalnym Gubernatorstwie i Okręgu Białystok. W odróżnieniu od pozostałych ośrodków natychmiastowej śmierci działających w ramach tej akcji, Bełżca, Sobiboru i Treblinki, unicestwianie Żydów w KL Lublin odbywało się głównie poprzez katastrofalne warunki bytowe i wyniszczającą pracę. Nie zmienia to jednak faktu, że część z nich zamordowano w komorach gazowych i egzekucjach.

To właśnie na Majdanku przeprowadzono na początku listopada 1943 r. największą w historii niemieckich obozów koncentracyjnych masową egzekucję Żydów znaną pod nazwą „Erntefest”, kończącą zarazem operację „Reinhardt”. Mimo że KL Lublin nie był typowym obozem zagłady, to z wielu powodów odegrał on ważną rolę w masowym mordzie Żydów.

Źródło: Państwowe Muzeum na Majdanku

Zostaw komentarz