fbpx

“Mleko niejedno ma imię” – Święto Lubelskiego Serowarstwa i Mleczarstwa 2023

5 czerwca 2023
924 Wyświetleń

Już po raz drugi, a na pewno nie ostatni, organizowane jest przez Fundację Regionalia Lubelszczyzny we współpracy z Lubartowska77 Święto Lubelskiego Serowarstwa i Mleczarstwa pod hasłem “Mleko niejedno ma imię”. Impreza odbywa się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz jest objęta Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Pana Jarosława Stawiarskiego. Wydarzenie odbędzie się 11 czerwca w godz. 10.00 – 16.00 na terenie Jarmarku Lubelskiego przy ul. Lubartowskiej 77 w Lublinie.

Jest to okazja dla mieszkańców Lubelszczyzny do zapoznania się z wyrobami mlecznymi oferowanymi przez miejscowe mleczarnie oraz serami warzonymi przez serowarów indywidualnych. W rozmowach z producentami będzie można uzyskać informacje, jakie procesy zachodzą w mleku, że z białego płynu powstają tak różnorodne gatunki serów. Uczestnicy będą mogli degustować prezentowane produkty mleczarskie, a także je zakupić.

Dla dzieci będą przygotowano warsztaty kulinarne, dla dorosłych prelekcję na temat wykorzystania produktów mlecznych na lubelskiej wsi, podczas której będą mogli odkryć magię serowarstwa. Wszyscy będą mieli okazję zagłosować na krowią i kozią Miss imprezy.

Każdy uczestnik będzie witany kieliszkiem mleka krowiego lub koziego oraz krówkami z OSM Piaski. Najmłodsi miłośnicy mleczarstwa otrzymają balony w kształcie krowy oraz wezmą udział w karaoke śpiewania piosenek o tematyce mleczarskiej. Lubelskie KGW „Sieprawiczanki” ugości przybyłych pysznymi potrawami z wykorzystaniem lubelskich produktów mlecznych. Odbędzie się także panel dyskusyjny na temat wykorzystania produktów mlecznych w posiłkach przygotowywanych w domu oraz tych wykorzystywanych przez lubelskich kucharzy w punktach gastronomicznych.

Wstęp na imprezę jest wolny. Wydarzenie jest imprezą rodzinną, skierowaną do wszystkich mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny, turystów odwiedzających nasz region i obywateli Ukrainy mieszkających obecnie na Lubelszczyźnie. A wszystko to z pasji do serowarstwa, mleczarstwa i mleka.


Organizatorzy SERdecznie zapraszają 11. czerwca

na Lubartowską 77 w Lublinie!


foto Fundacja Regionalia Lubelszczyzny

Zostaw komentarz