fbpx

Rusza rekrutacja młodzieży na letnie warsztaty teatralne!

5 czerwca 2023
477 Wyświetleń

Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie zaprasza na cykl dwutygodniowych warsztatów teatralnych, ruchowych, muzycznych i animacji przedmiotu “Tutaj straszy!”. Projekt, skierowany do młodzieży polsko-ukraińskiej w wieku 14 – 17 lat, ma charakter półkolonii. Rozpoczęcie zajęć i pracy nad zbudowaniem pokazu finałowego nastąpi 26 czerwca 2023 roku. Występ uczestników odbędzie się 8 lipca 2023 roku, o godz. 17:00. Ostatni dzień półkolonii poświęcony zostanie na podsumowanie i ewaluację pracy.

Punktem wyjścia warsztatów będzie legenda związana z Teatrem Andersena, który jeszcze nie tak dawno temu miał swoją siedzibę w Klasztorze oj. Dominikanów. Wieść niesie, że w budynku mieszkał duch, który napotkawszy kogoś samotnie spacerującego po teatrze – biegał za nim, otwierał nagle drzwi, zasiadał w garderobie, strącał kubki, błąkał się po korytarzach – słowem straszył. Każde spotkanie ze wspomnianym „nieznajomym” wywoływało ogromny strach. Po kilku latach pracownikom Teatru przyszło usłyszeć legendę, że niegdyś pewien Dominikanin, zamieszkujący mury klasztoru został ukarany za przerwanie milczenia i zamurowany w jednym z pomieszczeń budynku. Tam ponoć dopełnił żywota.

Ta legenda będzie punktem wyjściem do rozmów o teraźniejszości. Prowadzący razem z młodzieżą zastanowią się, jak dzisiaj rozumiana jest wolność słowa. Porozmawiają o strachu – przed osądem, wyśmianiem, hejtem, czy (nawiązując do przypadku Dominikanina) zamurowaniem w pewnym schemacie. Pod dyskusję poddana będzie również kwestia słowa, które może być nadużywane i powodować ból (hejt). Z drugiej strony przypadek wspomnianego ducha to mierzenie się z ogromną samotnością (za życia i jak się okazuje – też po śmierci) poszukiwanie pomocy, które spotyka się z milczeniem i ucieczką innych, zamykanie problemu, pozostawianie go w czterech ścianach. Młodzi ludzie przyznają, choć czasem niechętnie, że często są samotni wobec swoich problemów, przemyśleń, obaw. Dlatego ramach tego projektu organizatorzy chcą „postraszyć” same lęki, przyjrzawszy się im wcześniej. Pragną również poruszyć kwestię wolności słowa – prawa do mówienia o swoich uczuciach i poglądach, a jednocześnie obowiązku wzięcia odpowiedzialności za to, co mówimy. Podczas zajęć młodzi ludzie wezmą udział w warsztatach plastycznych, z animacji przedmiotu, ruchu, teatru plastycznego. Planowane są też zajęcia na powietrzu. Projekt poprowadzą: Małgorzata Adamczyk, Piotr Bublewicz, Daniel Lasecki, Kinga Matusiak-Lasecka, Łukasz Staniewski, Nataliia Bak.

Zapisy ruszają w poniedziałek 5 czerwca 2023 r. od godz. 9.00 i będą trwać do 18 czerwca 2023 r., do godz. 15.00.

Więcej: teatrandersena.pl/tutaj-straszy-lato-w-teatrze/

Zostaw komentarz