fbpx

Młodzieżowe Warsztaty Dziennikarskie 2022

30 maja 2022
720 Wyświetleń

Hasło tegorocznej edycji MWD, organizowanych przez III LO im. Unii Lubelskiej, brzmi “Dziennikarze mają głos!” – uwaga zwrócona została na kluczowy element pracy każdego dziennikarza, mianowicie to, że dzięki swojej pracy może on zarówno relacjonować, jak i komentować opisywane wydarzenia.

Młodzieżowe Warsztaty Dziennikarskie przeznaczone są dla pasjonatów dziennikarstwa, przede wszystkim uczniów szkole średniej. O kluczowych kwestiach dotyczących zawodu dziennikarza opowiadają na nich najlepsi specjaliści w dziedzinie mediów. Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad gośćmi byli: Artur Andrus, Maciej Woroch, Hirek Wrona, Piotr Kędzierski czy Rafał Gębura. Byli uczestnicy MWD są dziś cenionymi dziennikarzami, m.in. Józef Szopiński czy Anna Kiedrzynek. Młodzieżowe Warsztaty Dziennikarskie to nie tylko i prelegencie, ale również wolontariusze i koordynatorki – najpierw Profesor Beata Nowak, a obecnie Pani Profesor Aneta Teterycz.

Maciej Woroch

W ramach projektu organizowany jest konkurs dla uczniów w dwóch kategoriach – szkół podstawowych i szkół średnich. To okazja, by młodzi dziennikarze sprawdzili swoje umiejętności oraz zaprezentowali swoje artykuły przed szerszą publicznością. Uczestnikom proponowane są różnorodne formy – nie tylko felietony, ale też reportaże i podcasty. Natomiast w ramach działania Młodzieżowej Akademii Dziennikarskiej im. Beaty Nowak przygotowany został program zajęć dedykowanych szkołom podstawowym. Jeszcze przed wakacjami wolontariusze odwiedzą klasy siódme i ósme by pokazać im, jak tworzy się stronę tytułową gazety. Nazwiska tegorocznych gości na razie pozostają tajemnicą.

W tym roku Młodzieżowe Warsztaty Dziennikarskie odbędą się od 8 do 10 listopada. Młodzi pasjonaci dziennikarstwa, a także ich nauczyciele, będą mogli wziąć udział w panelu dyskusyjnym oraz dwóch dniach wykładów i warsztatów. Szczegółowe informacje już teraz ukazują się na profilu MWD na Facebooku. Tam też już wkrótce zostanie zaprezentowany plakat tegorocznej edycji, a następnie goście i dokładny program. Także w mediach społecznościowych zostanie ogłoszony konkurs, w którym młodzi będą mogli pokazać swoje dziennikarskie umiejętności.

foto III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie

Zostaw komentarz