WAŻNE
Rozpoczyna się Ukraina! Festiwal Filmowy (Grudzień 6, 2019 9:42 am)
Inspirujące święta w Lublinie (Grudzień 5, 2019 2:33 pm)
55 lat LPEC  (Grudzień 5, 2019 1:07 pm)

Mój adres: Dzierzkowice

29 października 2015
Komentarze wyłączone
475 Wyświetleń

Chcesz odpocząć od zgiełku codzienności? Czujesz, że życie nie ma takiego smaku, jak to sobie kiedyś obiecywałeś? Widocznie już najwyższa pora na zmiany. Dobra wiadomość – nie trzeba uciekać na koniec świata, aby znaleźć swoje miejsce na ziemi. Kameralna gmina na Lubelszczyźnie. 8 km od Kraśnika, niecałe 50 km od Lublina. Blisko głównej drogi, ale pozostająca na uboczu, dzięki czemu chroni swoje walory przyrodnicze. Wyjątkowo malowniczo położona na Wzniesieniach Urzędowskich – sieć utwardzonych dróg wije się na różnych poziomach wysokości, z góry można napawać się widokiem stawów rybnych, plantacji owoców miękkich, sadów, zadbanych domostw, zabytkowych młynów. Tu oddycha się innym powietrzem – aż 25% obszaru gminy stanowią lasy. Tu nawet słońce inaczej świeci, bo tereny wokół Kraśnika mają największe w skali roku nasłonecznienie. Dlatego rosnące w Dzierzkowicach porzeczki i maliny mają wyjątkowy smak, a razem z jabłkami są głównym źródłem dochodu mieszkańców. Miejscowi zajmują się również rolnictwem, leśnictwem i hodowlą drobiu na dużą skalę.

Centrum Dzierzkowic wyznacza plac z fontanną. Dookoła znajduje się niezbędna infrastruktura – sklepy, urząd, Gminny Ośrodek Kultury, plac zabaw, szkoła, przychodnia zdrowia. Wszystko otoczone przestrzenią i zielenią. Z jednej strony rzeka Wyżnica ze stanowiskami bobrów, wąwozy lessowe i jedyna w swoim rodzaju aleja z miniaturowymi lipami w pobliskiej Ludmiłówce. Z drugiej strony znakomite warunki do życia i możliwość zarabiania pieniędzy.

Większa część terenów naszej gminy, pomimo ogromnych walorów, nie jest wykorzystana. Mamy do dyspozycji tereny leśne i wodne oraz zdrową żywność. Dzierzkowice czekają na ludzi z pomysłami i pasją, którzy pragną rozwijać agroturystykę, stworzyć szlak kajakowy, zorganizować ścieżki edukacyjne, założyć stadninę koni czy karczmę z lokalnymi potrawami. Mamy potencjał w postaci rąk do pracy i wsparcie władz gminnych i powiatowych. Możemy wspólnie działać, również w ramach projektów unijnych. Są też mieszkańcy – ludzie wyjątkowi, otwarci i nawzajem się wspierający. Z myślą o turystach i wycieczkach szkolnych uruchomiliśmy w tym roku schronisko z noclegami. Każdy, kto u nas zainwestuje, może liczyć na ulgi podatkowe oraz wsparcie organizacyjne i prawne ze strony Urzędu Gminy – deklaruje Marcin Gąsiorowski, wójt gminy Dzierzkowice.

Jak każde takie miejsce, również Dzierzkowice kryją w sobie wiele atrakcji i interesujących pomysłów na spędzanie czasu. Lubiący sport mogą uprawiać piłkę nożną i tenis stołowy. Tędy prowadzi jedyny na Lubelszczyźnie szlak starych studni, którym warto zainteresować wycieczki szkolne, tutaj można organizować rowerowe przejażdżki, tym ciekawsze, że są pozostałości po froncie I wojny światowej. Pamiątki znalezione w ziemi i na strychach okolicznych domów można podziwiać w prywatnym skansenie na posesji Mariana Nowaka. To również tu zostawił po sobie drewniany dworek Lelek Sowa, przedwojenny sędzia i senator.

W Dzierzkowicach pomysłów jest wiele i można tu dojechać kilkoma drogami. I można też tu zostać i poczuć się spełnionym.

Urząd Gminy Dzierzkowice

Terpentyna 1, 23-251 Dzierzkowice

Tel. 81 822-10-06, fax 81 822-15-00

www.dzierzkowice.pl

e-mail:urzadgminy@dzierzkowice.pl

Komenatrze zostały zablokowane