fbpx

Mój adres: Dzierzkowice

29 października 2015
Komentarze wyłączone
1 130 Wyświetleń

Chcesz odpocząć od zgiełku codzienności? Czujesz, że życie nie ma takiego smaku, jak to sobie kiedyś obiecywałeś? Widocznie już najwyższa pora na zmiany. Dobra wiadomość – nie trzeba uciekać na koniec świata, aby znaleźć swoje miejsce na ziemi. Kameralna gmina na Lubelszczyźnie. 8 km od Kraśnika, niecałe 50 km od Lublina. Blisko głównej drogi, ale pozostająca na uboczu, dzięki czemu chroni swoje walory przyrodnicze. Wyjątkowo malowniczo położona na Wzniesieniach Urzędowskich – sieć utwardzonych dróg wije się na różnych poziomach wysokości, z góry można napawać się widokiem stawów rybnych, plantacji owoców miękkich, sadów, zadbanych domostw, zabytkowych młynów. Tu oddycha się innym powietrzem – aż 25% obszaru gminy stanowią lasy. Tu nawet słońce inaczej świeci, bo tereny wokół Kraśnika mają największe w skali roku nasłonecznienie. Dlatego rosnące w Dzierzkowicach porzeczki i maliny mają wyjątkowy smak, a razem z jabłkami są głównym źródłem dochodu mieszkańców. Miejscowi zajmują się również rolnictwem, leśnictwem i hodowlą drobiu na dużą skalę.

Centrum Dzierzkowic wyznacza plac z fontanną. Dookoła znajduje się niezbędna infrastruktura – sklepy, urząd, Gminny Ośrodek Kultury, plac zabaw, szkoła, przychodnia zdrowia. Wszystko otoczone przestrzenią i zielenią. Z jednej strony rzeka Wyżnica ze stanowiskami bobrów, wąwozy lessowe i jedyna w swoim rodzaju aleja z miniaturowymi lipami w pobliskiej Ludmiłówce. Z drugiej strony znakomite warunki do życia i możliwość zarabiania pieniędzy.

Większa część terenów naszej gminy, pomimo ogromnych walorów, nie jest wykorzystana. Mamy do dyspozycji tereny leśne i wodne oraz zdrową żywność. Dzierzkowice czekają na ludzi z pomysłami i pasją, którzy pragną rozwijać agroturystykę, stworzyć szlak kajakowy, zorganizować ścieżki edukacyjne, założyć stadninę koni czy karczmę z lokalnymi potrawami. Mamy potencjał w postaci rąk do pracy i wsparcie władz gminnych i powiatowych. Możemy wspólnie działać, również w ramach projektów unijnych. Są też mieszkańcy – ludzie wyjątkowi, otwarci i nawzajem się wspierający. Z myślą o turystach i wycieczkach szkolnych uruchomiliśmy w tym roku schronisko z noclegami. Każdy, kto u nas zainwestuje, może liczyć na ulgi podatkowe oraz wsparcie organizacyjne i prawne ze strony Urzędu Gminy – deklaruje Marcin Gąsiorowski, wójt gminy Dzierzkowice.

Jak każde takie miejsce, również Dzierzkowice kryją w sobie wiele atrakcji i interesujących pomysłów na spędzanie czasu. Lubiący sport mogą uprawiać piłkę nożną i tenis stołowy. Tędy prowadzi jedyny na Lubelszczyźnie szlak starych studni, którym warto zainteresować wycieczki szkolne, tutaj można organizować rowerowe przejażdżki, tym ciekawsze, że są pozostałości po froncie I wojny światowej. Pamiątki znalezione w ziemi i na strychach okolicznych domów można podziwiać w prywatnym skansenie na posesji Mariana Nowaka. To również tu zostawił po sobie drewniany dworek Lelek Sowa, przedwojenny sędzia i senator.

W Dzierzkowicach pomysłów jest wiele i można tu dojechać kilkoma drogami. I można też tu zostać i poczuć się spełnionym.

Urząd Gminy Dzierzkowice

Terpentyna 1, 23-251 Dzierzkowice

Tel. 81 822-10-06, fax 81 822-15-00

www.dzierzkowice.pl

e-mail:urzadgminy@dzierzkowice.pl

Komenatrze zostały zablokowane