fbpx

Na Stary Nowy Rok | Koncert zespołu Z Lasu

31 grudnia 2021
571 Wyświetleń

To kolejne wydarzenie kulturalne Warsztatów Kultury, 14 stycznia 2021, w godz. 18:00-19:00, podczas którego śpiewane będą kolędy. Pochodzą one od wiejskich śpiewaczek i śpiewaków z Polesia (Ukraina i Białoruś) oraz z Podlasia. Niektóre z nich można usłyszeć w tamtejszych cerkwiach, jednak zdarza się to rzadko. Projekt realizowany w ramach festiwalu Jarmark Jagielloński w Lublinie.

Od Bożego Narodzenia do dnia św. Wasyla – czyli Nowego Roku wg starego ukraińskiego kalendarza – to czas śpiewania kolęd i „szczedriwek”. Trwa on od 7 do 14 stycznia. Kolędy oraz „szczedriwki”, śpiewane ochoczo przez kolędników pod oknami gospodarzy, mają zapewnić adresatom urodzaj i powodzenie na cały rok. Śpiewający porównują gospodarza i gospodynię do Słońca i Księżyca, wychwalają kawalerów na wydaniu, a niezamężnym pannom przepowiadają szybkie zamążpójście. Zebrana za stołem rodzina oraz goście wyśpiewują opowieści o narodzinach Boga Boskich i wydarzeniach z życia Świętej Rodziny.

„Syn Boży się narodził, słońca coraz więcej – dnia przybywa, wkrótce przyroda zacznie budzić się do życia. Niech rok przyniesie obfitość!”

Z Lasu

Zespół śpiewa tradycyjne pieśni z Polesia – z terenu Ukrainy i Białorusi. Tworzą go osoby z długoletnim doświadczeniem wokalnym, artystycznym i badawczym, śpiewające wspólnie od 2008 roku. Jeżdżą na Polesie w poszukiwaniu dawnych pieśni, spotkań z ludźmi i śladów archaicznej kultury. Nawiązują kontakty ze starszymi mieszkańcami, archiwizują ich pieśni i uczą się od nich śpiewać. Zespół powstał z inicjatywy Jagny Knittel, podczas realizowanych od 2008 roku projektów stowarzyszenia Panorama Kultur (m.in. „Ukraina Archaiczna i Współczesna – Pieśni i Ludzie”). Rezultatem projektów były filmy, koncerty i wystawy fotograficzne. W 2011 roku zespół Z Lasu współtworzył spektakl oparty na pieśniach tradycyjnych Polesia białoruskiego „Olmany Interludium” w reżyserii Przemysława Wasilkowskiego.

Skład zespołu: Maniucha Bikont, Julita Charytoniuk, Joanna Gancarczyk, Ewa Grochowska, Anna Jakowska, Jagna Knittel, Olga Kozieł, Karolina Podrucka.

Udział bezpłatny. Zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej www.warsztatykultury.pl

foto Warsztaty Kultury w Lublinie

Zostaw komentarz