fbpx

Nagroda Wielkiego Redaktora przyznana

10 sierpnia 2022
538 Wyświetleń

– Ta nagroda jest niebywała i zaskakująca jednocześnie, bo to zobowiązuje – powiedział prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk – laureat Nagrody Wielkiego Redaktora 8. edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie wręczonej we wtorkowy wieczór.

– Redaktor w moim rozumieniu to ktoś, kto służy twórcy, dba o jego teksty. To trochę ratownik, który podaje rękę tekstom, które są znakomite i warte czytania, ale które potrzebują pomocy – dodaje prof. Kowalczyk. Nagroda Wielkiego Redaktora została przyznana laureatowi za wieloletnią pracę nad edycją dzieł Jerzego Stempowskiego, Stanisława Vincenza i pisarzy z kręgu paryskiej „Kultury”.

– W twórczości Andrzeja Kowalczyka znajdą Państwo to, co nazywa się redakcją czyli wyczuleniem na słowo – powiedziała podczas wręczania nagrody prof. Iwona Hofman – przewodnicząca Rady Festiwalu.

Przyznawana od pięciu lat Nagroda Wielkiego Redaktora to pierwsze tego typu wyróżnienie dla niedocenianego, a tak ważnego i wyjątkowo trudnego zawodu, jakim jest redaktor wydawniczy, który ma bardzo ważny udział w powstawaniu książek. Redaktorów z pisarzami często łączy ważna relacja zbudowana na zaufaniu. To z nimi, redaktorami, autorzy pracują nad ostateczną wersją dzieła. Jednocześnie redaktor często pozostaje w cieniu autora. Festiwal Stolica Języka Polskiego od pięciu lat pokazuje jak ważną pełnią i rolę i jak są ważni w tworzeniu literatury.

– Poprzez ustanowienie tej nagrody chcemy docenić zawód redaktora wydawniczego i uhonorować najbardziej zasłużone dla polskiej literatury postacie redaktorów – mówi Piotr Duda pomysłodawca Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.

Pierwszą laureatką Nagrody w 2018 była Marianna Sokołowska, rok później Małgorzata Szczurek. W 2020 roku Nagrodę przyznano prof. Januszowi Deglerowi i rok temu Teresa Chylińska. Do tego grona dołączył w tym roku prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk.

Inicjatorami i fundatorami nagrody są Honorowi Konsulowie Wielkiego Księstwa Luksemburga: Tomasz Kopoczyński – obecny podczas wręczania nagrody i Adam Byglewski, którego podczas Festiwalu reprezentowała Emilia Truskolaska.

Źródło: Festiwal Stolica Języka Polskiego

Zostaw komentarz