fbpx
Natalka Śniadanko _Frau Müller nie zamierza płacić więcej”

Natalka Śniadanko nominowana do Angelusa!

3 lipca 2020
640 Wyświetleń

Znamy już listę książek nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS w 2020 roku. Wśród nich znalazła się pozycja Frau Müller nie zamierza płacić więcej Natalki Śniadanko w tłumaczeniu Bohdana Zadury, wydana przez wydawnictwo Warsztatów Kultury w Lublinie w ramach projektu Wschodni Express.

Powieść „Frau Müller nie zamierza płacić więcej” skupia kilka kontekstów czasowych, geograficznych i problemowych. Bohaterki książki mieszkają i pracują we Lwowie i w Berlinie, ruszają z wypadami turystycznymi do Wenecji i Krakowa, eksplorują własną seksualność, zmieniając partnerów i partnerki, a także zgłębiają zakamarki swojej podświadomości, przerabiając traumy z dzieciństwa spędzonego w sowieckiej Ukrainie i we wschodnich Niemczech. Kontrapunktem dla opowieści o losach ukraińskich gastarbeiterek na tle współczesności jest rozwijana w tle saga rodzinna, ukazująca obraz polsko-ukraińskiej wsi w skali prawie całego XX wieku i na swój sposób przerabiająca traumy narodowe i społeczne. Powieść artykułuje problemy spychane na margines, kwestionuje stereotypy i mitologemy, prowokuje i pobudza do rozmyślań. 

Natalka Śniadanko (ur. 1973 we Lwowie) – ukraińska pisarka, tłumaczka literatury polskiej i niemieckojęzycznej, dziennikarka. Absolwentka Uniwersytetu Lwowskiego i Uniwersytetu we Fryburgu. Autorka książek: „Kolekcja namiętności czyli Przygody młodej Ukrainki” (2001, polskie wydanie 2005), „Sezonowa wyprzedaż blondynek” (2005), „Syndrom sterylności” (2006, polskie wydanie 2008 pod tytułem „Ahatanhel”), „Mleko z macierzanką” (2007), „Kraj zepsutych zabawek oraz inne podróże” (2008), „Owadzia huśtawka” (2009, polskie wydanie 2014 pod tytułem „Lubczyk na poddaszu”), „Herbarium kochanków” (2011), „Frau Müller nie zamierza płacić więcej” (2013), „Schludne szlaczki arcyksięcia Wilhelma” (2017). Laureatka Nagrody im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Jej książki ukazały się w tłumaczeniach na język niemiecki, rosyjski oraz czeski. Stypendystka Gaude Polonia. Mieszka we Lwowie.

Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS jest jedną z najważniejszych nagród dla książek prozatorskich autorstwa pisarzy z Europy Środkowej wydanych po polsku. Nagroda jest przyznawana corocznie, autorom, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

Materiały: Warsztaty Kultury w Lublinie 

Czytaj też: Kultura w czasach kryzysu

Zostaw komentarz