fbpx

Seniorzy aktywni i samodzielni

3 lipca 2020
1 462 Wyświetleń

Bycie seniorem nie oznacza przymusu zamknięcia się w czterech kątach, może okazać się, że dopiero w podeszłym wieku będziemy mieli czas, by realizować swoje marzenia. Jednak w pojedynkę może być trudno, dlatego naprzeciw potrzebom osób starszych wychodzi Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie. Również w zakresie opieki telemedycznej.

Osoby kierujące polityką społeczną Lublina dostrzegają rosnące potrzeby starzejącego się społeczeństwa. Starość i dolegliwości z nią związane przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Dzięki pozyskaniu środków z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Lubelskiego możliwe było poszerzenie katalogu usług skierowanych do Seniorów. Projekt „Aktywni i samodzielni. Usługi społeczne i zdrowotne – tworzenie systemu pomocy środowiskowej w celu wsparcia 350 osób w podeszłym wieku” dał możliwość rozwijania usług dla mieszkańców Lublina w wieku powyżej 65 lat, w szczególności osobom starszym, mieszkającym samotnie oraz osobom z niepełnosprawnościami.

Zrealizowane zadania


Dzięki projektowi zwiększono dostępność usług dla osób starszych. Zmodernizowano Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów Nr 3 przy ul. Niecałej 16, utworzono Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów przy ulicy Gospodarczej 7 oraz wsparto działanie 15 Klubów Seniora w różnych dzielnicach Lublina. Jednak najważniejszym działaniem podjętym w ramach projektu było utworzenie Punktów Domowej Opieki w dzielnicy Śródmieście. Ponadto uruchomiono usługę teleopieki, w ramach której wyposażono 400 osób w opaski życia. W ramach pozyskanych środków Zespół Ośrodków Wsparcia otworzył dwa kolejne Kluby Seniora w dzielnicy LSM i Czechów. Początkowo planowaliśmy objąć wsparciem 350 osób, ale z czasem ta liczba urosła do 550. Na obecną chwilę z usług objętych projektem skorzystało ponad 946 osób.

Na jaką pomoc może liczyć senior?


Osoby najbardziej samodzielne, dotychczas czynne zawodowo w momencie przejścia na emeryturę zaczynają dysponować dużą ilością wolnego czasu. Takich uczestników ZOW zaprasza do Klubów Seniora, których celem działania jest niwelacja poczucia wykluczenia i odosobnienia społecznego. W ramach projektu „Aktywni i samodzielni. Usługi społeczne i zdrowotne – tworzenie systemu pomocy środowiskowej w celu wsparcia 350 osób w podeszłym wieku” poszerzyliśmy rodzaje zajęć prowadzonych w klubach. W nich udzielane jest wsparcie psychologiczne, prowadzone są zajęcia z muzykoterapii, arteterapii czy najbardziej lubiane przez seniorów warsztaty z terapii kulinarnej. Ponadto uczestnicy mają możliwość korzystania z zajęć prozdrowotnych. Dla klubowiczów organizowane są wyjazdy grupowe i zwiedzanie pięknych miejsc Lubelszczyzny, takich jak Kozłówka, Puławy, Zwierzyniec oraz pielgrzymki do sanktuariów. Wszystkie te wydarzenia organizowane są dla grupy ponad 350 osób. Drugą grupą są osoby, które nie są na tyle sprawne, by uczęszczać do Klubów Seniora lub potrzebują pomocy w większym zakresie. Zespół Ośrodków Wsparcia zaprasza je do Centrów Dziennego Pobytu dla Seniorów. Obecnie prowadzimy ich 6. Dwa z nich dzięki projektowi przeszły gruntowną modernizację. Są to Centra Usług przy ul. Niecałej 16, świadczące usługi dla seniorów z dzielnicy Śródmieście oraz przy ulicy Gospodarczej 7 dla mieszkańców dzielnicy Tatary. Fundusze Europejskie pozwoliły zlikwidować bariery dla osób z niepełnosprawnościami, wyremontować pomieszczenia i łazienki, a także zakupić materiały do zajęć, które poszerzyły ofertę tych placówek. Mamy świadomość, że starzejący się człowiek potrzebuje coraz większego wsparcia, dlatego dla osób mieszkających samotnie Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie prowadzi punkty domowej opieki. Do mieszkań Seniorów codziennie dowożone są ciepłe posiłki. Osoba, która dostarcza posiłek, jest nie tylko kierowcą, ale też pełni funkcję osoby pierwszego kontaktu. Wielokrotnie byli w porę na miejscu by zawiadomić odpowiednie służby i tym samym uratować ludzkie życie.

Opieka telemedyczna


Na początku 2019 roku Prezydent Lublina zaproponował objęciem opieki najstarszych mieszkańców Lublina. Propozycja Prezydenta dotyczyła wsparcia 400 osób usługą opieki telemedycznej. Jest ona świadczona od 1 września 2019 roku, dla wszystkich uczestników bezpłatnie. To jedno z największych przedsięwzięć w Polsce pod względem ilości osób objętych teleopieką. Opaska, która jest polskim produktem posiadającym certyfikat medyczny rejestruje najważniejsze funkcje życiowe Seniora, które są przesyłane do centrum teleopieki, gdzie ratownik medyczny lub osoba posiadająca uprawnienia ratownika stale je monitoruje. W razie wywołanego alarmu – zaniżonego lub zawyżonego pulsu lub informacji z czujnika upadku podejmują oni odpowiednie działania. Najpierw próbują dodzwonić się do użytkownika, a w razie braku odpowiedzi powiadamiają służby ratownicze. Nie ma znaczenia, czy senior jest w domu czy poza nim, ponieważ opaska posiada wbudowany czujnik GPS, dzięki czemu możliwe jest zlokalizowanie użytkownika nawet na działce w przysłowiowych malinach. Jest to szczególnie ważne w lecie, gdy seniorzy przebywają na świeżym powietrzu, wielu z nich ma ogródki działkowe, a o zasłabnięcie przy wysokich temperaturach jest bardzo łatwo. Opaska ma też przycisk SOS, który pozwala użytkownikowi za pomocą jednego przycisku zadzwonić do centrum monitoringu i zgłosić niebezpieczną sytuację. Nie dotyczy ona tylko złego samopoczucia, ale też obawy o własne życie, czy jak często słyszymy – sytuacji wyłudzeń np. „na wnuczka”. Wiemy, że były przypadki, w których urządzenie uratowało życie. Idealnym przykładem jest historia, którą opowiedział pan Henryk.

Pan Henryk

Słabo się czułem, ale mimo to wyszedłem z domu i udałem się na zajęcia
klubu Montessori. Później, gdy wróciłem do domu, było coraz gorzej – zacząłem się dusić, nie mogłem złapać oddechu, odczuwałem ból w klatce piersiowej. Gdyby nie opaska, nie wiem, co by się stało. Użyłem przycisku SOS. Zgłosił się ratownik z centrali i niebawem przyjechało pogotowie. Od momentu zgłoszenia do przyjazdu pogotowia cały czas mnie monitorowano. Zabrano mnie na SOR, miałem odmę opłucnową. Na miejscu szybko wykonano prześwietlenie i drenaż. Opaska to coś wspaniałego! Dla ludzi samotnych to doskonałe rozwiązanie, bo w podobnej sytuacji łatwiej wezwać pomoc. Osobom, które mieszkają z bliskimi, również daje to pewien komfort i wsparcie, gdyby coś się wydarzyło pod nieobecność rodziny. Najważniejsze jest to, że wszystko dzieje się szybko. Dzięki elektronicznej opasce dalej żyję.


Pomoc w czasie kryzysu

Ośrodki ZOW podczas panowania epidemii były zamknięte, jednak nie zawiesiły swojej statutowej działalności. Uruchomiliśmy telefoniczne linie wsparcia dla Seniorów, bo jak wiadomo, samotność nikomu nie służy, a osoby, które były przyzwyczajone do codziennego kontaktu ze innymi osobami, bardzo źle znoszą odosobnienie. Nasi terapeuci nie tylko czekali na telefon, ale codziennie obdzwaniali seniorów z zapytaniem, czy czegoś potrzebują, pytali o samopoczucie, dawali wsparcie. Mogą mi państwo wierzyć, że czasem to były długie rozmowy. Specjalnie dla uczestników była drukowana gazetka z poradami psychologicznymi, łamigłówkami, które rozwiązują zazwyczaj na zajęciach, ćwiczeniami fizycznymi, które mogą wykonać sami w domu, a dotychczas robili to na zajęciach z fizjoterapeutami. Najczęściej Seniorzy uczęszczający do ośrodków mieszkają w ich bliskim sąsiedztwie, dlatego w celu podniesienia ich samopoczucia nasze ośrodki ozdobiły plakaty z hasłem „będzie lepiej”. W celu zapewnienia ochrony przed zakażeniem wirusem COVID-19 nasi pracownicy uszyli prawie 15 000 maseczek, które zostały bezpłatnie rozdane seniorom. Zamknięcie ośrodków sprawiło, że praca, którą wykonywaliśmy, była dwa razy trudniejsza, ale teraz widząc efekt, jak wszyscy chętnie wracają, doceniamy to i uważamy, że było warto.

Michał Wartacz, Zastępca Dyrektora Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie

Dane kontaktowe:
Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie
Ul. Lwowska 28 | 20-128 Lublin
Tel. 81 466 55 60 (61, 62 lub 63) |zow@zow.lublin.eu

Dlaczego warto używać opasek telemedycznych ?
Liczba wezwań pogotowia lub służb ratunkowych: 39
Liczba alarmów SOS: 851
Liczba pomiarów z wszystkich urządzeń: 4 514 223
Liczba użytkowników opasek: 400
Liczba aktywnych użytkowników miesięcznie: 364

Poprzedni artykuł z kategorii: W wakacje wszystkie miejskie żłobki będą czynne

Zostaw komentarz