fbpx

Niebiańskie doznania podniebienia – Europejski Festiwal Smaku 2022 | Lublin

5 września 2022
559 Wyświetleń

Dzisiaj, 5 września zaczyna się 14 edycja Europejskiego Festiwalu Smaku. Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku z Lublina. Partnerami strategicznymi 14 edycji festiwalu są Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i Miasto Lublin. Festiwal potrwa do 11 września.

Tegoroczna edycja zatytułowana jest „Anioły i ogrody”. Duch wydarzenia nawiązuje do obrazu “Kuchnia anielska” (“La Cocina de los Ángeles”) autorstwa Bartolomé Estebana Péreza Murillo (1617-1682), znakomitego hiszpańskiego malarza barokowego. Obraz zamówili sewillscy franciszkanie w 1645 r. Jest on częścią cyklu 13 dzieł, które wisiały w mniejszym wirydarzu ich konwentu. Jak czytamy na stronie internetowej festiwalu “Murillo opowiada historię z życia  z życia Fraya Francisco Péreza, kucharza zakonnego, który w trakcie przygotowywania posiłku dla współbraci zatopił się w modlitwie i wpadł w stan ekstazy. Do gotowania wysłana została z nieba grupa aniołów. Oto dwaj aniołowie dyskutują o menu kolacji, trzeci rozstawia naczynia, czwarty gotuje zupę, piąty uciera przyprawy w małym moździerzu.”

Symbolika festiwalu rezonuje z zabytkami naszego regionu, jak Domek loretański w Gołębiu, kaplica Aniołów Stróżów w Radzyniu Podlaskim czy fara w Kraśniku z licznym zastępem aniołów w ołtarzu głównym.

Monika Spuz-Szpos, Socjolożka, aktywistka, społeczniczka oraz malarka ikon podczas konferencji prasowej promującej festiwal

Na konferencji prasowej promującej wydarzenie 31 sierpnia Waldemar Sulisz, dyrektor artystyczny festiwalu, podkreślił, że w tej edycji organizatorzy pragną pokazać ekologiczne prawdziwe jedzenie z regionu, oparte o ideę: z pola, czyli ogrodu, na talerz. Na tym co sezonowo daje nam natura powinny bazować zarówno restauracje jak i kuchnia domowa. Waldemar Sulisz określił też festiwal mianem “spotkania przyjaciół”, z uwagi na to, że tworzą go ludzie już od lat zaprzyjaźnieni oraz odnosząc się symbolicznie do spotkania przy stole – okazji do dzielenia się zarówno smacznym jedzeniem, jak i dobrym słowem.

Festiwal to nie tylko święto sztuki kulinarnej – regionalnej, polskiej i europejskiej, lecz również muzyki, sztuk wizualnych oraz literatury. Gwiazdą festiwalu będzie jeden z najwybitniejszych pianistów na świecie, Włodzimierz Nahorny. Wystawę autora plakatu festiwalowego i jednego z najbardziej uznanych polskich plakacistów Mirosława Zdrodowskiego, oglądać będzie można w Arche Hotel Lublin. Odbywać się będą jarmarki (Jarmark produktu regionalnego i lokalnego na Placu Łokietka, Jarmark Tradycji na Szambelańskiej, Trybunalski Jarmark Inspiracji dookoła Trybunału Koronnego oraz Strefę Cydru na Błoniach pod Zamkiem), konkursy kulinarne (“Najlepszy Smak Lubelszczyzny”, Good Chef 2022″) i pokazy gotowania. Swoje umiejętności zaprezentują bardzo młodzi kucharze. Coś smacznego przyrządzą również gwiazdy sportu. Odbędzie się XXXII Turniej Nalewek. Atrakcji będzie wiele, dlatego warto dokładnie zapoznać się z programem wydarzenia. Czekamy na to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, obiecujące przeżycia wykraczające daleko poza doznania podniebienia.

Więcej: https://europejskifestiwalsmaku.pl

foto Anna Ignasiak

Zostaw komentarz