fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa 2022 | Połączeni dziedzictwem

6 września 2022
440 Wyświetleń

Podczas 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbędą się już w drugi i trzeci weekend września, spodziewać się można m.in. odsłonięcie muralu, widowisko obrzędowe, warsztaty tkackie czy własnoręcznego zdobienia kafli motywami huculskimi, wystawy fotografii i spacery po muzeach tematycznymi szlakami.

30. Europejskie Dni Dziedzictwa w tym roku przebiegają pod hasłem Połączeni dziedzictwem. Na tegorocznej wojewódzkiej mapie EDD nie zabraknie tematycznego zwiedzania, na które zaprasza Muzeum Czartoryskich w Puławach, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Piwnica Pod Fortuną, Kockie Stowarzyszenie Oświatowo-Regionalne czy Państwowe Muzeum na Majdanku.

Z kolei w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie obchody EDD będą przebiegały pod hasłem Połączeni słowem. Tutaj przygotowano sesję naukową i wystawę pt. Józef Ignacy Kraszewski – dziennikarz, redaktor, wydawca, drukarz. W wydarzeniu wezmą udział zarówno znawcy twórczości pisarza, jak i specjaliści w dziedzinie dziennikarstwa. Na towarzyszącej wystawie zostanie pokazany szeroki wachlarz tytułów, periodyków redagowanych przez J. I. Kraszewskiego w których publikował a także wybrane artykuły prasowe oraz fragmenty jego wypowiedzi, m. in. list do redakcji Athenaeum. Wystawa zaprezentuje warsztat drukarza i XIX – wieczne maszyny drukarskie.

Natomiast Połączeni w tańcu od średniowiecza po lata 20. to propozycja Fundacji Belriguardo. Warsztaty oraz spektakl odbędą się w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Spektakl Połączeni w tańcu jest oknem na miniony świat. Tancerze przybliżą strojem, muzyką, tańcem i narracją charakterystyczne elementy dla poszczególnego wieku. Będzie można zobaczyć zarówno słowiańskie obrzędy, średniowieczne i renesansowe obyczaje, jak i XVII wieczną ilustrację fresków z Kamienicy pod Fortuną, XIX wieczne tańce, a także poczuć klimat lat 20. i 30. XX wieku.

Wymalowane Dziedzictwem to tytuł wydarzenia, które odbędzie się w Gołębiu. Centralnym punktem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w miejscowości będzie odsłonięcie muralu upamiętniającego postać hetmana Stefana Czarnieckiego oraz bitwę stoczoną pod Gołębiem w lutym 1656 r.

Wśród przygotowanych wydarzeń znajdzie się także coś dla miłośników rękodzieła. Na warsztaty ze zdobienia kafli motywami huculskimi zaprasza Dom Kuncewiczów – Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, natomiast piękno i symbolikę ikon będzie można wspólnie odkrywać w Muzeum Wsi Lubelskiej podczas przygotowanych warsztatów z malarstwa ikonowego.

Powyższe wydarzenia to jedynie część atrakcji organizowanych w ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w naszym województwie. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym planem wydarzeń przygotowanych przez lokalnych organizatorów.

Więcej: www.edd.nid.pl

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach EDD jest bezpłatny.

*Od 2014 roku Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie pełni funkcję koordynatora EDD w województwie lubelskim.

Zostaw komentarz