fbpx

Niech żyje sztuka !

18 września 2018
1 579 Wyświetleń

14 września 2018 roku w Galerii Sztuki Wirydarz odbył się wernisaż wystawy obrazów prof. Juliusza Joniaka. Na ścianach galerii zawisły prace namalowane w ostatnim okresie twórczości artysty, inspirowane podróżami po krajach południowej Europy. Juliusz Joniak jest jednym z najbardziej cenionych polskich malarzy współczesnych. Tematyka jego obrazów zwykle skupia się na pejzażach czy martwej naturze, a sposób interpretacji i dobór barw sprawiają, że z obrazów bije niezwykły dynamizm i ekspresja.

Artysta urodził się w 1925r. we Lwowie, na stałe związał się z Krakowem gdzie ukończył Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Tam też podjął się dalszej pracy naukowej. W latach 1978-81 objął funkcję dziekana Wydziału Malarstwa, a następnie prorektora. Juliusz Joniak jest Honorowym Członkiem Academie Europeene des Arts w Paryżu, Członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego obrazy były prezentowane na wielu zagranicznych wystawach m. in. w Bratysławie, Pradze czy Atenach. W Polsce znajdują się w muzeach narodowych Warszawy i Krakowa. Podczas otwarcia wystawy w „Wirydarzu” profesorowi towarzyszyła jego żona, Anna Joniak, również malarka.

Nie jest to pierwszy raz kiedy na ścianach lubelskiej Galerii Sztuki Wirydarz zawisły dzieła profesora Joniaka. Poprzednia wystawa miała miejsce w 2006 roku. Z kolei tegoroczny wernisaż jest okazją do świętowania jubileuszowego, 20. sezonu wystawienniczego galerii, której założycielem i kustoszem jest Piotr Zieliński z powodzeniem promujący najciekawsze zjawiska w polskiej sztuki współczesnej. W poprzednich latach prezentowano tu prace m. in.: Henryka Wańka, Andrzeja Strumiłło, Zybulta Grzywacza. Oprócz malarstwa „Wirydarz” prezentuje również wystawy fotografii, grafiki, instalacje artystyczne, rzeźby oraz projekty scenograficzne.

Patronat Honorowy nad wystawą poświęconą malarstwu profesora Juliusza Joniaka objął Prezydent Miasta Lublina Krzysztof Żuk. Wystawę będzie można oglądać do 22 października 2018 roku przy ulicy Grodzkiej 19.

 

Aleksandra Cieślik

 

Zostaw komentarz