fbpx

Noc szlakiem synagog w Lublinie Noc szlakiem synagog w Lublinie

5 sierpnia 2021
611 Wyświetleń

„Noc szlakiem synagog” poświęcona jest żydowskiej historii Lublina. W piątek, 6 sierpnia 2021 r., będzie można poznać lubelskie synagogi i dowiedzieć się o istnieniu tych, których nie ma już na współczesnych mapach miasta.

Goście „Nocy szlakiem synagog” będą mogli też zobaczyć synagogę w Jeszywas Chachmej Lublin – przed wojną największej i najbardziej prestiżowej szkole rabinicznej na świecie. Jeszywas Chachmej Lublin wraz z synagogą zostały zbudowane dzięki wielkiemu wysiłkowi i bezgranicznemu zaangażowaniu rabina Majera Jehudę Szapirę, którego jednolita metoda nauczania Talmudu w całym żydowskim świecie Daf Jomi (Karta Codzienna) z 1924 roku jest wykorzystywana na wielką skalę także współcześnie. Szkoła Mędrców Lublina i synagoga zostały otwarte 24 czerwca 1930 roku (28 Siwan 5690).

W hotelu Ilan odbędą się warsztaty dla dzieci, w czasie których najmłodsi lublinianie dowiedzą się czym jest synagoga, jak wygląda i w jaki sposób trzeba się w niej zachowywać. Natomiast wieczorem na dziedzińcu przed Jesziwą odbędzie się koncert poświęcony lublinerom.

Organizatorem wydarzeń w ramach „Nocy szlakiem synagog” jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie filia Lublin. Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi Lubliner Festival.

(ann)

Zostaw komentarz