fbpx
WAŻNE
Uczelnie wyższe stawiają na dostępność (30 września, 2022 3:43 pm)
Więcej lotów do Turcji w 2023 roku (30 września, 2022 11:05 am)
Test Coopera dla wszystkich (29 września, 2022 4:54 pm)
Sztuka wrażliwości na jesień (29 września, 2022 2:35 pm)

Muzyczny Jarmark Jagielloński 2021

6 sierpnia 2021
554 Wyświetleń

Na tegorocznym Jarmarku Jagiellońskiego można jak zawsze spodziewać się wspaniałej muzyki. Każdego z wieczorów festiwalowych melodie i pieśni będą płynąć ze scen koncertowych. Stare Miasto wypełni muzyka, która powinna zaspokoić gusta muzyczne wszystkich gości – zarówno wielbicieli tradycji w formie nieprzetworzonej, jak i projektów inspirujących się tą muzyką.

Tegorocznym tematem rzemieślniczym festiwalu będą instrumenty tradycyjne. Będzie można je znaleźć i kupić na stoiskach mistrzów, jak i bliżej poznać podczas różnorodnych warsztatów. Zainteresowani będą mogli zgłębiać tajniki gry na instrumentach tradycyjnych. Staną się też uczniami budowniczych, którzy w swoich pracowniach tworzą piszczałki, okaryny, bębny czy oktawki biłgorajskie. Temu tematowi poświęcone będą także wystawy, spotkania i spektakle, którymi wypełniony jest program festiwalu.

W tym roku tematem będą też role kobiet w kulturze tradycyjnej oraz stereotypów kulturowych z nimi związanych. Pokazane zostaną codzienne obowiązki i radości, którymi wypełnione było ich życie na dawnej wsi. Przedstawiony zostanie obraz jaki zapisał się w tekstach pieśni tradycyjnych. Będzie okazja dowiedzieć się też o kobietach muzykantkach i artystkach sprzed wieków.

(ann)

foto Jan Wierzejski

Zostaw komentarz