fbpx

Nowa Kia Sportage

30 marca 2016
Komentarze wyłączone
934 Wyświetleń

SONY DSCCzwarta generacja Kia Sportage zawitała do polskich salonów. Ten produkowany od 1993 roku kompaktowy SUV znalazł już 3,3 miliona nabywców, przy czym w samej Europie salony KIA opuściło 414 tysięcy egzemplarzy. Od 1995 roku do dziś polscy dealerzy sprzedali łącznie około 34 tysięcy modeli KIA Sportage. Co istotne, tylko w ubiegłym roku zostało kupionych blisko 5400 sztuk, co uplasowało Sportage na drugim miejscu wśród najpopularniejszych na polskim rynku SUV-ów segmentu C. Nową Kia Sportage udostępnił nam do testowania największy lubelski dealer tej marki firma TECHNOTOP z Kalinówki. Samochód od razu nam się spodobał. Stylizowana na sportowo wersja Kia Sportage GT Line, oferowana z turbodoładowanym benzynowym silnikiem 1,6 o mocy 177 KM, pozytywnie wyróżnia się zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Zresztą nie tylko na tle innych wersji Sportage, ale także na tle pozostałych kompaktowych SUV-ów. Niewielki motor zamontowany w testowanej przez nas wersji po włączeniu trybu jazdy sport naprawdę nas zaskoczył – jednostka, współpracując z automatyczną siedmiobiegową skrzynią, rozpędza auto do 100 km/h w 9,1 s.

Z zewnątrz wersję GT Line łatwo poznać po światłach przeciwmgielnych, wykonanych w technologii LED, stylizowanych na kostki lodu, srebrnych nakładkach na przedni i tylny zderzak, dwóch chromowanych końcówkach układu wydechowego i 19-calowych obręczach kół z oponami w rozmiarze 245/45/R19. A te naprawdę robią wrażenie.

Wnętrze Kia Sportage IV generacji jest jednym z przykładów najbardziej zauważalnych zmian w stosunku do jej poprzednika. Już na pierwszy rzut oka widać, że celem zespołu projektantów kabiny tego bestsellerowego SUV-a marki Kia było opracowanie przestronnego i nowoczesnego wnętrza, w którym doskonale będą czuli się zarówno pasażerowie, jak i kierowca.Wnętrze wersji GT Line zawiera szereg elementów, dodających jej sportowego sznytu. Sportowa kierownica ze spłaszczonym dołem, wyposażona w łopatki do sterowania skrzynią biegów, dobrze leży w dłoniach, co gwarantuje możliwość precyzyjnego prowadzenia pojazdu, zarówno na autostradzie, jak i na drogach polnych. Duże pedały hamowania i przyśpieszania zostały wyposażone w nakładki aluminiowe. Dzięki temu, że pedał przyśpieszenia zamontowany został od podłogi, a nie „wisi” w powietrzu, auto można prowadzić nawet w butach narciarskich (czego jednak nie polecamy). Skórzane fotele z przedłużonym siedziskiem dają poczucie komfortu. Dodatkowo dla poprawy naszego samopoczucia w chłodne dni zarówno fotele, jak i kierownica są podgrzewane, a w upalne dni przednie fotele możemy przełączyć na funkcję wentylowania.

Zajęcie miejsc w tylnej części kabiny też nie sprawi pasażerom problemu, ponieważ obniżono przebieg podłogi (bez zmniejszenia prześwitu auta), przy równoczesnym podwyższeniu wysokości siedziska kanapy. Tylna kanapa daje możliwość regulacji kąta oparcia o 14 stopni. Bardzo przydatne rozwiązanie dla pasażerów lubiących sobie uciąć drzemkę w czasie podróży.

Testowany przez nas model KIA Sportage GT Line wyposażony został w cały szereg udogodnień, ułatwiających prowadzenie samochodu i zwiększających bezpieczeństwo jazdy. Lista jest długa. Automatyczny system hamowania awaryjnego AEBS, który w celu wykrycia zagrożenia ewentualną kolizją z innym pojazdem lub z pieszym korzysta z kamery i radaru dalekiego zasięgu.

Asystent pasa ruchu LDWS, który w przypadku opuszczenia pasa ruchu bez uprzedniego zasygnalizowania manewru kierunkowskazem emituje alarm dźwiękowy. Kia Lane Assist – system ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, który śledzi położenie samochodu względem linii na jezdni i dokonuje samoczynnej korekty toru jazdy, jeżeli zjazd z pasa ruchu odbywa się bez włączenia kierunkowskazu. Kia High Beam Assist – asystent świateł drogowych HBA, który automatycznie dostosowuje zasięg oświetlenia do nadjeżdżającego z przeciwka pojazdu i do warunków drogowych. Kia Speed Assist – system rozpoznawania znaków drogowych, korzystający z kamery wideo do odczytu znaków ograniczenia prędkości z wyświetlaniem w zestawie wskaźników. Kia Blind Spot Detection – system monitorowania martwego pola w lusterkach. Kia Rear Cross Traffic Alert – system monitorowania ruchu pojazdów podczas cofania.Sprawdziliśmy ich działanie w praktyce i nie kwestionujemy, że znacznie ułatwiają prowadzenie samochodu.

Podsumowując nasze rozważania. Po przetestowaniu Kia Sportage GT Line uważamy, że z pewnością ten model będzie dużym graczem w klasie SUV-ów segmentu C.

Komenatrze zostały zablokowane