fbpx
WAŻNE
IKEA inwestuje pół miliarda złotych (20 lutego, 2024 4:43 pm)
LPEC podsumowuje rok 2023. (20 lutego, 2024 4:38 pm)
Ile kosztuje wynajęcie billboardu w Lublinie? (30 stycznia, 2024 11:30 pm)
Lublin – mieszkania na sprzedaż (16 stycznia, 2024 7:09 pm)
Wyjątkowy Jarmark na Rybnej (15 grudnia, 2023 3:38 pm)

Nowa Kia Sportage

30 marca 2016
Komentarze wyłączone
1 000 Wyświetleń

SONY DSCCzwarta generacja Kia Sportage zawitała do polskich salonów. Ten produkowany od 1993 roku kompaktowy SUV znalazł już 3,3 miliona nabywców, przy czym w samej Europie salony KIA opuściło 414 tysięcy egzemplarzy. Od 1995 roku do dziś polscy dealerzy sprzedali łącznie około 34 tysięcy modeli KIA Sportage. Co istotne, tylko w ubiegłym roku zostało kupionych blisko 5400 sztuk, co uplasowało Sportage na drugim miejscu wśród najpopularniejszych na polskim rynku SUV-ów segmentu C. Nową Kia Sportage udostępnił nam do testowania największy lubelski dealer tej marki firma TECHNOTOP z Kalinówki. Samochód od razu nam się spodobał. Stylizowana na sportowo wersja Kia Sportage GT Line, oferowana z turbodoładowanym benzynowym silnikiem 1,6 o mocy 177 KM, pozytywnie wyróżnia się zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Zresztą nie tylko na tle innych wersji Sportage, ale także na tle pozostałych kompaktowych SUV-ów. Niewielki motor zamontowany w testowanej przez nas wersji po włączeniu trybu jazdy sport naprawdę nas zaskoczył – jednostka, współpracując z automatyczną siedmiobiegową skrzynią, rozpędza auto do 100 km/h w 9,1 s.

Z zewnątrz wersję GT Line łatwo poznać po światłach przeciwmgielnych, wykonanych w technologii LED, stylizowanych na kostki lodu, srebrnych nakładkach na przedni i tylny zderzak, dwóch chromowanych końcówkach układu wydechowego i 19-calowych obręczach kół z oponami w rozmiarze 245/45/R19. A te naprawdę robią wrażenie.

Wnętrze Kia Sportage IV generacji jest jednym z przykładów najbardziej zauważalnych zmian w stosunku do jej poprzednika. Już na pierwszy rzut oka widać, że celem zespołu projektantów kabiny tego bestsellerowego SUV-a marki Kia było opracowanie przestronnego i nowoczesnego wnętrza, w którym doskonale będą czuli się zarówno pasażerowie, jak i kierowca.Wnętrze wersji GT Line zawiera szereg elementów, dodających jej sportowego sznytu. Sportowa kierownica ze spłaszczonym dołem, wyposażona w łopatki do sterowania skrzynią biegów, dobrze leży w dłoniach, co gwarantuje możliwość precyzyjnego prowadzenia pojazdu, zarówno na autostradzie, jak i na drogach polnych. Duże pedały hamowania i przyśpieszania zostały wyposażone w nakładki aluminiowe. Dzięki temu, że pedał przyśpieszenia zamontowany został od podłogi, a nie „wisi” w powietrzu, auto można prowadzić nawet w butach narciarskich (czego jednak nie polecamy). Skórzane fotele z przedłużonym siedziskiem dają poczucie komfortu. Dodatkowo dla poprawy naszego samopoczucia w chłodne dni zarówno fotele, jak i kierownica są podgrzewane, a w upalne dni przednie fotele możemy przełączyć na funkcję wentylowania.

Zajęcie miejsc w tylnej części kabiny też nie sprawi pasażerom problemu, ponieważ obniżono przebieg podłogi (bez zmniejszenia prześwitu auta), przy równoczesnym podwyższeniu wysokości siedziska kanapy. Tylna kanapa daje możliwość regulacji kąta oparcia o 14 stopni. Bardzo przydatne rozwiązanie dla pasażerów lubiących sobie uciąć drzemkę w czasie podróży.

Testowany przez nas model KIA Sportage GT Line wyposażony został w cały szereg udogodnień, ułatwiających prowadzenie samochodu i zwiększających bezpieczeństwo jazdy. Lista jest długa. Automatyczny system hamowania awaryjnego AEBS, który w celu wykrycia zagrożenia ewentualną kolizją z innym pojazdem lub z pieszym korzysta z kamery i radaru dalekiego zasięgu.

Asystent pasa ruchu LDWS, który w przypadku opuszczenia pasa ruchu bez uprzedniego zasygnalizowania manewru kierunkowskazem emituje alarm dźwiękowy. Kia Lane Assist – system ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, który śledzi położenie samochodu względem linii na jezdni i dokonuje samoczynnej korekty toru jazdy, jeżeli zjazd z pasa ruchu odbywa się bez włączenia kierunkowskazu. Kia High Beam Assist – asystent świateł drogowych HBA, który automatycznie dostosowuje zasięg oświetlenia do nadjeżdżającego z przeciwka pojazdu i do warunków drogowych. Kia Speed Assist – system rozpoznawania znaków drogowych, korzystający z kamery wideo do odczytu znaków ograniczenia prędkości z wyświetlaniem w zestawie wskaźników. Kia Blind Spot Detection – system monitorowania martwego pola w lusterkach. Kia Rear Cross Traffic Alert – system monitorowania ruchu pojazdów podczas cofania.Sprawdziliśmy ich działanie w praktyce i nie kwestionujemy, że znacznie ułatwiają prowadzenie samochodu.

Podsumowując nasze rozważania. Po przetestowaniu Kia Sportage GT Line uważamy, że z pewnością ten model będzie dużym graczem w klasie SUV-ów segmentu C.

Komenatrze zostały zablokowane