fbpx

O architekturze sakralnej na Politechnice Lubelskiej 

21 listopada 2019
924 Views

Przedstawiciele różnych środowisk zajmujących się szeroko rozumianą problematyką Karpat m.in.: naukowcy, muzealnicy, krajoznawcy z Krakowa, Warszawy, Łodzi, Krosna, Łańcuta i Lublina, przewodnicy górscy oraz piloci wycieczek będą uczestniczyć w konferencji „Architektura sakralna w Karpatach”. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 23 listopada 2019 r. w godz. 10.00-16.00 w sali 302 Biblioteki Politechniki Lubelskiej (budynek „Rdzewiak”). 

Konferencja jest okazją do nawiązania współpracy pracowników uczelni technicznych z placówkami muzealnymi i historykami sztuki. Stanowi również przestrzeń do wymiany poglądów na budownictwo sakralne w Karpatach. Lokalizacja na pograniczu zachodniego i wschodniego kręgu kulturowego, w obszarze wzajemnego przenikania kultur sprawiła, że powstały w tym rejonie dzieła wyjątkowe.  

– Podczas spotkania pokażemy różnorodność tej architektury, zarówno murowanej, jak i drewnianej, która tworzona była przez tysiąc lat na terenie całych Karpat: Słowacji, Polski, Ukrainy i Rumunii. Zwrócimy uwagę na zróżnicowane układy kompozycyjne oraz rozwiązania konstrukcyjne – mówi prof. Jerzy Montusiewicz z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej. I podkreśla: – Jest się czym zachwycać. O wyjątkowości budownictwa sakralnego świadczą m.in. wystrój i wyposażenie wnętrz, wysokie walory artystyczne czy harmonijne wkomponowanie w naturalny krajobraz. 

Naukowcy zagłębią się w świat cerkwi. Opowiedzą o monastyrze w Voronecu (perle bukowińskich cerkwi malowanych), drewnianych cerkwiach huculskich z Maramureszu i współczesnej Ukrainy oraz wyjątkowych zabytkach z Densuş i Curta de Argeş (Rumunia). Nie zabraknie również prezentacji poświęconych kościołom katolickim ze Spisza (Słowacja)
i Małopolski, czy ewangelickim z terenów Rumunii. Karpaty są bowiem wspólnym domem dla wielu narodów, kultur, wyznań i obrządków religijnych.

Podczas konferencji pracownicy Katedry Informatyki zaprezentują nowoczesne technologie komputerowe 3D, które z powodzeniem można zastosować do archiwizacji i wizualizacji dużych obiektów architektonicznych. 

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna prezentująca najciekawsze obiekty budownictwa murowanego i drewnianego znajdujące się na terenie Karpat. 

Organizatorami konferencji są: Towarzystwo Karpackie, Katedra Informatyki Politechniki Lubelskiej, Biblioteka Politechniki Lubelskiej oraz Fundacja Forum Akademickie. 

 

 

 

Leave A Comment