fbpx

O potencjale Ogrodu Botanicznego UMCS

17 maja 2021
719 Wyświetleń

Założony w 1965 r. Ogród Botaniczny UMCS jest wyjątkowym miejscem na mapie Lublina. Gromadzi prawie 7000 gatunków i odmian roślin pochodzących z całego świata, które służą celom edukacyjnym, dydaktycznym i naukowym.

Bogate kolekcje roślin wykorzystywane są w badaniach realizowanych przez pracowników naukowych UMCS, a także lubelskich i krajowych uczelni przyrodniczych oraz medycznych.
– Badania naukowe, które prowadzimy w Ogrodzie i które prowadzą pracownicy innych instytucji, to szeroka tematyka.

My skupiamy się tak naprawdę na roślinach dla nas najważniejszych, na roślinach zagrożonych wyginięciem w warunkach naturalnych, na roślinach objętych ochroną gatunkową. W naszym Ogrodzie zgromadzonych jest wiele takich gatunków – wyjaśnia dr Grażyna Szymczak, dyrektor Ogrodu Botanicznego UMCS. – Na przestrzeni ponad 30 lat zajmowaliśmy się wieloma gatunkami, które przywracaliśmy niejako naturze, bo nasze badania naukowe i działalność związane są z czynną ochroną przyrody, czynną ochroną gatunków szczególnie zagrożonych, chronionych na Lubelszczyźnie. Zajmujemy się również roślinami, które są pod ochroną w różnych miejscach w kraju, ale też na świecie. Jeśli nawet bezpośrednio nie badamy ich naukowo, to gromadzimy je w swoich zbiorach, aby o nich edukować, pokazywać je studentom.

Źródło: Rzecznik Prasowy UMCS

Zostaw komentarz