fbpx
Obary

Obary okiem Grzegorza Szkutnika

30 lipca 2020
756 Wyświetleń

Rozległe torfowiska, karłowate sosny, snujące się mgły do tego owadożerne rośliny czy rzadkie gatunki ptaków- to nie scenografia filmu grozy tylko elementy niezwykle urokliwego i wyjątkowego rezerwatu przyrody „Obary” położonego zaledwie kilkanaście kilometrów od Biłgoraja. Od przyszłego tygodnia te cuda przyrody będzie można zobaczyć w… Biłgorajskim Centrum Kultury na wystawie fotograficznej „Obary”. Autorem zdjęć jest Grzegorz Szkutnik. Wernisaż wystawy odbędzie się w najbliższy poniedziałek o godz. 17.30 w holu kina BCK. Wstęp wolny. Wystawa czynna od 3 sierpnia do 18 września. 

„Obary” – wystawa przygotowana z okazji 45 rocznicy objęcia ochroną rezerwatową naturalnych fragmentów torfowisk przejściowych i wysokich typu subkontynentalnego znajdujących się w zachodniej części kompleksu lasów Puszczy Solskiej. 

Rezerwat przyrody Obary zafascynował autora prac ponad 15 lat temu gdy trafił w to miejsce po raz pierwszy. Niezwykły charakter rozległego torfowiska z karłowatymi sosnami, snującymi się o świcie mgłami oraz całą paletą odgłosów dzikiej przyrody z klangorem żurawi na czele sprawiło, że Obary stały się jego oazą spokoju, miejscem czerpania radości z pasji fotografowania przyrody.

Fotografie prezentowane na wystawie wykonane zostały w latach 2012-2019 w oparciu o stosowne zezwolenie umożliwiające poruszanie się po obszarze objętym ochroną prawną i fotografowanie przyrody. 

Wystawa powstała dzięki wsparciu: Związku Polskich Fotografów Przyrody, Nadleśnictwa Biłgoraj, Gminy Biłgoraj.

Grzegorz Szkutnik – pasjonat fotografii z wykształceniem przyrodniczym, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody zrzeszony w Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackim. Głównym tematem jego prac jest krajobraz i elementy go tworzące. W wolnych chwilach oddaje się urokom przyrody Równiny Biłgorajskiej, Puszczy Solskiej i Roztocza.

Swoje fotografie publikuje w wydawnictwach albumowych, czasopismach przyrodniczych, kalendarzach itp. W dorobku posiada sześć wystaw autorskich oraz udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych prezentowanych w kraju i za granicą. Laureat ogólnopolskich konkursów fotograficznych oraz juror konkursów organizowanych przez instytucje samorządowe, stowarzyszenia twórcze i parki narodowe.

Źródło: Biłgorajskie Centrum Kultury

Czytaj też: Startują zapisy na Letnią Szkołę Tradycji

Zostaw komentarz