fbpx

Obchody uroczystości rocznicy “Cudu Lubelskiego”

2 lipca 2020
721 Wyświetleń

W związku z uroczystościami rocznicy “Cudu Lubelskiego”, które odbęda się 3 lipca – ulicami miasta w godz. 20.30-22.00 przejdzie procesja. Będzie się wiązało to z całkowitym wstrzymaniem ruchu na tych odcinkach, którymi przejdą mieszkańcy.

Uroczystości rozpoczną się Mszą na Placu Katedralnym o godz. 19.00, następnie wierni przejdą ulicami Królewską, Lubartowską, łącznikiem na wysokości ul. Kowalskiej do ul. Świętoduskiej, ul. Świętoduską, ul. Krakowskie Przedmieście (deptak), Placem Łokietka, ul. Królewską z powrotem na Plac Katedralny.

Zamknięcie odcinków ulic oraz bezpieczeństwo ruchu drogowego zapewnią służby policyjne. W przestrzeni otwartej obowiązuje mieszkańców dwumetrowy dystans społeczny lub konieczność zasłaniania ust i nosa.

Skąd pochodzi lubelska tradycja obchodzenia uroczystości “Cudu Lubelskiego”?

“W niedzielę 3 lipca 1949 roku w lubelskiej katedrze odbywał się ingres nowego biskupa lubelskiego – Piotra Kałwy. Po południu, mniej więcej około godziny 15, osoby modlące się przed obrazem Matki Bożej zauważyły zmiany na twarzy Maryi.

Na obrazie Matki Bożej pokazały się łzy. Wiadomość ta bardzo szybko rozprzestrzeniła się wśród wiernych. Następnego dnia od rana przed kościołem zbierali się wierni, którzy oczekiwali na obejrzenie obrazu. Wkrótce zaczęto przyjeżdżać z najbliższych województw, a Urząd Bezpieczeństwa w Lublinie rozpoczął ograniczanie możliwości dotarcia do lubelskiej katedry. Lubelski biskup, Piotr Kałwa, wydał oświadczenie dotyczące wydarzenia. Stwierdził w nim, że to zjawisko nie może zostać uznane za cudowne i poprosił o zaprzestanie pielgrzymek.

Do Lublina przyjeżdżało coraz więcej osób. Już wcześniej służby bezpieczeństwa starały się ograniczyć obchodzenie przez wiernych świąt kościelnych. Chciano przeciwdziałać procesjom kościelnym w Święto Bożego Ciała. Szesnastego czerwca miał miejsce incydent. Samochód służby bezpieczeństwa wjechał w uczestników procesji, którzy następnie wywrócili samochód i zaatakowali pasażerów. Władze miejskie postanawiły przeciwdziałać napływowi wiernych do Lublina. Zaprzestano sprzedaży biletów do Lublina, patrole milicji na rogatkach miasta zatrzymywały ludzi, którzy nie mieszkali w Lublinie. Odbywały się także wiece przeciwko cudowi, nawołujące do zaprzestania tzw. histerii cudu. Od 10 lipca miały miejsce liczne aresztowania, trwające do 17 lipca, które objęły także księży pracujących w katedrze. W rezultacie aresztowań doszło do zamknięcia katedry, bo nie było osób mogących odprawiać nabożeństwa.” – Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN” – Monika Śliwińska.

Materiały UM Lublin || Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN”

Czytaj też: Dzielnice Lublina – Czwartek (dawne przedmieście)

Zostaw komentarz