fbpx

Otwarcie wystawy “Światło i mrok. Leszek Mądzik. 50 lat Sceny Plastycznej KUL”

26 lipca 2019
906 Wyświetleń
28 lipca w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym zostanie otwarta wystawa z okazji jubileuszu 50-lecia Sceny Plastycznej KUL prof. Leszka Mądzika. Wernisaż uświetni 13. edycję Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”. Wydarzenie poświęcone jest twórczości profesora Leszka Mądzika, twórcy założonej w 1969 roku Sceny Plastycznej KUL. Aranżacja, przygotowana przez Artystę, w pełni wprowadzi nas w atmosferę tworzonego przez niego teatru. Zapowiada się interesująco – widz wchodzi w kolejne czarne przestrzenie, w których światło wydobywa pojedyncze elementy odsyłające nas do konkretnych spektakli. Daje to poczucie wnikania do wnętrza teatru Leszka Mądzika. Widz staje się jego częścią i dzięki temu może poczuć jego istotę. Spektakle zawierają Tajemnicę, zapisywaną dużą literą, ponieważ kryje się za nią wszystko, czego człowiek próbuje dotknąć, ale co jest oddzielone zasłoną, czy może raczej woalem, który subtelnie ukazuje inną rzeczywistości. Odczuwamy nie tylko istnienie sacrum, ale także dotykamy tajemnic ludzkiej egzystencji, przemijania i wieczności. Już w trzecim spektaklu przygotowanym przez Leszka Mądzika znika słowo. Jak mówi Artysta, znika konkret, dzięki czemu łatwiej sięgnąć prawdy.
Na wystawie zobaczymy także, w formie fotografii, dotychczasowe realizacje. Począwszy od  „Ecce Homo”, którego premiera przypadła na rok 1970. Do tego spektaklu i do następnego („Narodzenia”) Leszek Mądzik przygotował scenariusz i scenografię. Kolejne były w pełni autorskie. W spektaklu „Bruzda” z 2006 roku Artysta wprowadza „pełne” światło, rezygnuje z mroku. Ale tylko na chwilę, żeby ponownie do niego powrócić. Kolejne spektakle wprowadzają nowe elementy. Pozwalają one na budowanie nowej formy, która pomaga na nowo dotykać kolejnych warstw Tajemnicy. Wystawa pozwoli na przyjrzenie się tym przemianom.
Leszek Mądzik jest także fotografem i twórcą plakatów. Te realizacje będzie można zobaczyć w przestrzeni Kazimierza Dolnego. Fotografia także nawiązuje do sacrum. Wiąże się to z konkretnymi miejscami, przed którymi Artysta staje i nie musi niczego zmieniać, dopowiadać, tylko uchwycić gestem. To gest Artysty, który wie, że właśnie teraz trzeba przycisnąć spust migawki. I czuje, że ma to być ujęte w ten, konkretny kadr.
kurator: Dorota Seweryn-Puchalska
koordynator: Maciej Lis
WERNISAŻ | 28 lipca, 18:00
TERMIN | 28 lipca – 8 września, 10:00-17:00
MIEJSCE | Muzeum Nadwiślańskie, Gmach Główny, ul. Rynek 19, Kazimierz Dolny

LESZEK MĄDZIK – Twórca Sceny Plastycznej KUL, fotograf. Wymieńmy niektóre z realizacji autorskich Artysty. Są to spektakle: „Ikar” (1974), „Zielnik” (1976), „Wilgoć” (1978), „Wrota” (1989), „Szczelina” (1994), „Kir” (1997), „Bruzda” (2005), „Lustro” (2013), „Gorset” (2016). Zaproszony do realizacji scenografii do m.in.: „Kasandra” Ch. Wolf w Teatrze Studio w Warszawie, w reż. Krzysztofa Bukowskiego (1992), „Antygona” Sofoklesa w Teatrze im. J. Osterwy, w reż. Anny Chodakowskiej (1995), „Makbet” W. Szekspira w Tetrze narodowym w Lizbonie, w reż. Andrzeja Kowalskiego (2007). Prowadzi działalność dydaktyczną w kraju i poza granicami. Laureat wielu prestiżowych nagród.

Zostaw komentarz