fbpx

Państwowe Muzeum na Majdanku otworzyło obiekty o wyjątkowym znaczeniu historycznym

11 maja 2021
786 Wyświetleń

Zakończył się generalny remont konserwatorski jednego z najważniejszych zabytków związanych z historią niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku – baraku łaźni męskiej (nr 41) i przylegającego do niego bunkra z komorami gazowymi. Są jedynym zachowanym tego typu obiektem służącym do masowej eksterminacji więźniów w ramach akcji „Reinhardt”. 6 maja, po dwuletniej przerwie, budynki ponownie zostały udostępnione do zwiedzania. Jednocześnie po raz pierwszy w historii Państwowego Muzeum na Majdanku otworzyło dla zwiedzających wnętrze baraku łaźni żeńskiej (nr 42), w którym prace konserwatorskie realizowane były w poprzednich latach.

Prace prowadzone w baraku nr 41 i budynku komór gazowych zakładały m.in. naprawę i impregnację drewnianych elementów. Tynki oraz posadzki oczyszczono, zdezynfekowano i wzmocniono. Wykonano izolację przeciwwilgotnościową obiektu, a także zakonserwowano drewnianą stolarkę drzwiową, betonowe wanny oraz metalowe elementy wyposażenia budynków. W obiekcie wprowadzono także wizualne i materiałowe rozgraniczenia pomiędzy jego oryginalnymi i wtórnymi elementami konstrukcyjnymi.

Celem przeprowadzonych remontów było również udostępnienie obydwu obiektów jak najszerszej grupie zwiedzających – ograniczono bariery architektoniczne i zamontowano specjalne podjazdy oraz podesty ułatwiające poruszanie się osobom z niepełnosprawnością ruchu. W barakach wyeksponowano oryginalne posadzki oraz stworzono nową aranżację ekspozycyjną. Historię tych miejsc przybliżają tablice informacyjne oraz plansze z relacjami świadków.

Remont baraków 41 i 42 oraz bunkra komór gazowych był możliwy dzięki dotacji docelowej Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wiecej:

http://www.majdanek.eu/pl/news/obiekty_o_wyjatkowym_znaczeniu/1423

Źródło: Państwowe Muzeum na Majdanku

Zostaw komentarz