fbpx

PARDES FESTIVAL 2022 | Spotkania z Kulturą Żydowską

31 sierpnia 2022
461 Views

W dniach 6-11 września 2022 roku odbędzie się dziesiąta jubileuszowa edycja Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską | Kazimierz Dolny / Janowiec. Na wydarzenie zaprasza Fundacja Spichlerz Kultury wraz z partnerami.

W programie festiwalu

Festiwal odbędzie się w atmosferze otwartości dla różnorodności religijnej, etnicznej i kulturowej Lubelszczyzny i wielokulturowego dziedzictwa Polski. Wydarzenie łączy przeszłość z teraźniejszością: odkrywanie wypartych z pamięci, ale żywych w kamieniu, w przekazach historycznych, we wspomnieniach i dziełach sztuki śladów wielowiekowej obecności żydowskich sąsiadów – sąsiedztwa tragicznie przerwanego we wrześniu 1939 r. Na finał wydarzeń festiwalowych w Kazimierzu Dolnym organizatorzy wraz z biurem wydarzeń kulturalnych IPN zapraszają na spektakl poetycko-muzyczny „Sprawiedliwi”, w piątek, 9 września, w kościele farnym w Kazimierzu Dolnym.

Historia – mikrokosmos wielokulturowości

W kameralnej scenerii miasteczek nad Wisłą, z respektem dla natury i dziedzictwa materialnego, będzie można spotkać się z artystami i wybitnymi znawcami historii lokalnej, tematyki żydowskiej i wielokulturowości. Tradycyjnie już goście festiwalowi powędrują śladami żydowskimi w Kazimierzu Dolnym, zwiedzą Synagogę i poznają historię cmentarzy żydowskich. Jeden z kazimierskich spacerów tematycznych przywoła losy Ocalonych z Zagłady i rodziny Góreckich, odznaczonej w 1996 r. Medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Pardes Festival jest okazją do mitycznego sztetla i poznania mikrokosmosu wielokulturowych miast i miasteczek w dawnej Polsce.

Znaczenie wina w judaizmie

I tego roku organizatorzy proponują cykl spotkań objętych wspólnym tytułem Pardes znaczy Ogród. Piotr Kowalik z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przybliży i zinterpretuje znaczenie symboliczne i praktyczne wina w judaizmie: wino i judaizm są ze sobą nierozerwalnie związane. Na przestrzeni dziejów wino było – i nadal jest – w centrum rodzinnego i wspólnotowego życia żydowskiego. Uważane za napój o szczególnym znaczeniu, z własnymi błogosławieństwami, zarówno przed, jak i po spożyciu, wino bierze udział w wielu ważnych wydarzeniach żydowskiego kalendarza i cyklu życia Żydów.

W ramach cyklu Pardes znaczy Ogród – już po raz trzeci – odbędzie się piknik w zielonym plenerze skansenu janowieckiego – Pardes znaczy Ogród / Mleko, miód i wino (sobota, 10 września). W programie m.in. zwiedzanie wystawy etnograficznej, warsztat wycinanki żydowskiej, warsztat garncarski i gawęda o glinianych naczyniach szabasowych, degustacja lokalnych win i rozmaite lokalne smakołyki z oferty lokalnych producentów.

Muzyczna strona festiwalu

Pardes Festival to także wyjątkowe wydarzenia muzyczne. W czwartkowy wieczór, 8 września, na patio Kamienicy Celejowskiej w Kazimierzu Dolnym zaplanowany jest koncert charyzmatycznej wokalistki Anny Riveiro w cyklu miłosnych pieśni sefardyjskich. Artystce towarzyszy wirtuoz gitary Michał Pindakiewicz.

Na finał pikniku festiwalowego w janowieckim skansenie wystąpi Orkiestra Galicja. Galicyjskie granie to projekt Kapeli Niwińskich poświęcony muzyce pogranicza polsko-ukraińskiego, a muzyka Orkiestry to podróż po dawnej Galicji – wielokulturowej krainie położonej na południowych krańcach współczesnej Polski, w cieniu Karpat. Koncert Orkiestry Galicja dedykujemy walczącej z rosyjską agresją Ukrainie.

W dawnej Galicji, w bliskim sąsiedztwie, kształtowały się przez stulecia różne tradycje muzyczne i wykonawcze nasycone klimatem wszystkich krain tego obszaru. Kapela sięga po tradycyjny repertuar tańców i pieśni polskiego Pogórza i ukraińskiego Podkarpacia, okolic Rzeszowa i Lwowa, gra nuty od Pogórzan, Bojków, Hucułów, Węgrów, melodie klezmerskie.

Pardes Festival przywraca pamięć Żydów polskich: żydowskich miasteczek, żydowskiej tradycji i obyczaju, żydowskiej muzyki, nieistniejącego świata i na zawsze wymazanego z polskiego krajobrazu kulturowego żydowskiego życia.

Patronami honorowymi Pardes Festival są Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Więcej: pardesfestival.pl/program-pardes-festival-2022-zapraszamy-6-11-wrzesnia-kazimierz-dolny-janowiec/, www.facebook.com/PardesFestival/

Leave A Comment