fbpx

Park&Ride na lubelskich Choinach

28 października 2019
692 Wyświetleń
Mieszkańcy Lublina mogą już korzystać z pierwszego w Lublinie parkingu typu Park&Ride. Został zlokalizowany przy granicy miasta na terenie nowo wybudowanej pętli „Choiny”. Rozbudowa ul. Choiny, nowa sieć trakcyjna, pętla i parking to inwestycja o łącznej wartości 37 mln zł.
Integracja transportu, nowy, elektromobilny tabor i innowacyjne rozwiązania takie jak parkingi Park&Ride to możliwość płynniejszego poruszania się po mieście dla wszystkich mieszkańców i lepsze połączenie Lublina z Lubelszczyzną. A to wzmacnia nasz potencjał jako regionalnego lidera. Stawiamy na zrównoważoną, nowoczesną i ekologiczną komunikację miejską – mówi
Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Parking typu Park&Ride przeznaczony jest dla osób, które dojeżdżają z przedmieść, sąsiednich gmin i korzystają z komunikacji miejskiej. Kierowcy pozostawiają swoje pojazdy w wyznaczonych miejscach, przesiadają się do komunikacji zbiorowej i w ten sposób kontynuują podróż do centrum miasta. Parking przeznaczony jest dla 54 samochodów osobowych, zawiera także 4 stanowiska
typu Kiss&Ride, przeznaczone do krótkiego postoju dla samochodów, które podwożą osoby korzystające z komunikacji miejskiej. W rejonie parkingu znajdują się wiaty wypoczynkowe oraz miejsce na około 100 rowerów.
Z punktu widzenia projektu unijnego, w ramach którego powstał obiekt, parking będzie bezpłatny w okresie jego trwałości. Z założenia ma służyć pasażerom i umożliwić przesiadanie się do komunikacji miejskiej z innych środków transportu. W przypadku gdyby parking był wykorzystywany w innych celach, będą podejmowane decyzje w zakresie wprowadzania bezpłatnej identyfikacji osób, które korzystają z parkingu zgodnie z przeznaczeniem np. poprzez system „parkuje ten kto ma bilet komunikacji miejskiej”.
Pętla „Choiny” to także przystanek końcowy dla autobusów i trolejbusów miejskich. Początkowo do pętli zostaną skierowane trzy linie komunikacji miejskiej (2 trolejbusowe i jedna autobusowa) o numerach 18, 156 i 160. Dziennie na pętli wykonywanych będzie łącznie ponad 400 kursów w obu kierunkach. Odjazd pojazdu w szczycie komunikacyjnym będzie miał miejsce średnio co ok. 5 minut. Częstotliwość kursowania tych linii zostanie utrzymana na obecnym poziomie. Docelowo z pętli skorzystają również autobusy elektryczne. W tym celu na miejscu pojawią się 4 ładowarki dużej mocy.
Do końca 2021 r. w Lublinie powstaną kolejne 3 parkingi typu Park&Ride w następujących lokalizacjach:
– ulica Żeglarska – Węzeł przy skrzyżowaniu z ul. Krężnicką (naprzeciwko sklepu Stokrotka) będzie zawierał parking Park&Ride na ponad 30 samochodów, a także pętlę dla 14 autobusów, z dużą wiatą przystankową oraz infrastrukturą potrzebną do montażu biletomatu i wyświetlacza informacji pasażerskiej. Przy ul. Żeglarskiej zaplanowano dwie ładowarki dla autobusów elektrycznych.
– Droga Męczenników Majdanka/ ul. Józefa Franczaka „Lalka” (Felin) – Pętla dla autobusów powstanie przy granicy miasta w okolicach ul. Królowej Bony, w sąsiedztwie rozbudowującego się osiedla. W ramach inwestycji przewidziano dwie ładowarki dla autobusów elektrycznych i infrastrukturę potrzebną do montażu biletomatu i wyświetlacza informacji pasażerskiej. Parking typu Park&Ride dla 40 samochodów powstanie przy skrzyżowaniu ulic Droga Męczenników Majdanka oraz Grenadierów.
– Aleja Kraśnicka (w obszarze ul. Wróbla do granic miasta) – Węzeł będzie zlokalizowany po prawej stronie (jadąc w kierunku centrum) w połowie drogi między ul. Bełżycką a Jana Pawła II. W ramach inwestycji powstanie miejsce dla 10 pojazdów komunikacji
miejskiej i dwie ładowarki dla elektrycznych autobusów, a także parking na około 40 samochodów. (Materiały UM Lublin)

Zostaw komentarz