fbpx

IN VENUS VERITAS

28 października 2019
795 Wyświetleń

Galeria sztuki WIRYDARZ w Lublinie zaprasza na swoją kolejną odsłonę. Po raz pierwszy w Lublinie zagościła ze swoim malarstwem Gocha Meg Stankiewicz. Na wystawę zatytułowaną  IN VENUS VERITAS składają się najnowsze cykle obrazów m.in. Floris, La Donna.

Gocha Meg Stankiewicz – w 1991 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, Wydział Architektury i Wzornictwa Przemysłowego. Uprawia malarstwo, scenopisarstwo i architekturę wnętrz. Uczestniczy w wystawach w Polsce i zagranicą. Jest laureatką konkursów architektonicznych, stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska. Prowadzi zajęcia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

„Żyjemy w cywilizacji baroku. W czasach blasku, przepychu i iluzji, ale też w czasach olbrzymich możliwości, rozkwitu technologii, nowej filozofii. W czasach nadziei. 

Parafrazując powiedzenie „In vino Veritas” i zastępując w tytule wystawy „vino” słowem „Venus”, chcę trochę przewrotnie opowiedzieć, że piękno i prawda jest kobietą. 

Kobietą, która w tych czasach powoli dostaje prawo do szczerego wypowiedzenia się, jednocześnie nie rezygnując z banalnego, powszechnego poglądu o jej kobiecości, jakkolwiek będziemy to interpretować. 

Maluję kobiecą duszę. Kolorową, monochromatyczną, czasami beztroską, czasami zasępioną. Różną, zmienną. 

Obecną nawet w pozornie pustych wnętrzach.

Daję sobie prawo do tego przekazu, bo składam się z genetycznych „iksów” kobiet, które pisały, walczyły, rodziły, gotowały, malowały. 

Dlaczego wybieram konotacje barokowe? To pytanie zadaję sobie wielokrotnie. Może dlatego, że chcę Wam dać ruch, teatralność, emocje do zatracenia. Osłodzić życie ostatnich dni cywilizacji.”

 

Gocha Stankiewicz

 

Wystawę można oglądać do 2 grudnia 2019r.

Zostaw komentarz