fbpx

“Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej”

2 lipca 2021
697 Wyświetleń

Murale o tematyce żydowskiej, które prezentuje wystawa „Pełno ich nigdzie”, są próbą wypełnienia pustego miejsca po nieobecnych w polskim krajobrazie Żydach – przypomnienia o ich wielowiekowej obecności, a zarazem nowoczesną formą ekspresji artystycznej w przestrzeni publicznej. Otwarcie wystawy nastąpi 7 lipca 2021 o godz. 17:00, na Placu Teatralnym w Lublinie. Ekspozycję będzie można oglądać do 1 sierpnia.

W kilkunastu sekcjach tematycznych wystawa przybliża polsko-żydowską historię, poruszając również problem tego, w jaki sposób przywracają oraz zachowują pamięć o niej miejscy aktywiści, artyści i lokalne stowarzyszenia. Mówi zatem odbiorcy coś ciekawego zarówno o historii Polski, jak i Polsce współczesnej, czyniąc to w atrakcyjny wizualnie sposób. Jest zatem narzędziem edukacji o historii Polski i Żydów. „Pełno ich nigdzie”wpisuje się w kontekst refleksji nad nowymi formami upamiętnień w przestrzeni miejskiej, ma zachęcać także do samodzielnego podejmowania działań służących upamiętnieniu historii Żydów.

Publiczność odnajdzie na wystawie m.in. mural znajdujący się przy rzece Czechówce, odznaczający się wyjątkowym poziomem zarówno pod względem proponowanej narracji o dziedzictwie żydowskim, jak i artystycznego wykonania. Mural ten powstał z inicjatywy Ośrodka „Brama Grodzka-Teatr NN”, w partnerstwie z którym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje pokaz w Lublinie. Zobaczyć będzie można również pracę Mariusza Tarkawiana powstałą w ramach festiwalu Open City.

Ekspozycji „Pełno ich nigdzie” w Lublinie towarzyszyć będą spacery śladami upamiętnień lubelskich Żydów (prowadzone przez Mariusza Tarkawiana, Cezarego Hunkiewicza oraz Joannę Zętar), rozmowa z Beatą Chomątowską i Cezarym Hunkiewiczem oraz wykład Joanny Zętar „Miasto po Zagładzie. Upamiętnienia lubelskiej społeczności żydowskiej”.

W ramach tegorocznej edycji ekspozycja, poza Lublinem, odwiedzi także Warszawę, Rzeszów, Kraków i Łódź.

Więcej: http://teatrnn.pl/kalendarium/wydarzenia/plenerowa-wystawa-pelno-ich-nigdzie-przywracanie-pamieci-o-polskich-zydach-w-przestrzeni-miejskiej/

Zostaw komentarz