fbpx

Pierwsze mieszkanie dla pary — przewodnik przetrwania

7 września 2021
936 Wyświetleń

Decyzja o wspólnym zamieszkaniu to poważny krok naprzód w przypadku każdej pary. Jak wybrać odpowiednie mieszkanie, aby pierwsza wynajmowana lub kupiona nieruchomość nie stanęła na drodze do wspólnego szczęścia? Przedstawiamy poradnik przetrwania!

Po pierwsze… jak się mają wasze finanse?

Poszukiwanie pierwszego wspólnego mieszkania powinno być przyjemnością. Tak samo, jak życie po przeprowadzce. Przed podjęciem decyzji o wyborze lokalu sprawdźcie dokładnie wasze możliwości finansowe. Dokładne określenie kwoty, którą jesteście w stanie wspólnie przeznaczyć na czynsz lub ratę kredytu, ułatwi Wam wybór nieruchomości, która nie zrujnuje waszych portfeli. Będąc na początku wspólnego życia, trzeba mierzyć siły na zamiary, tak aby konieczność comiesięcznej opłaty nie była dla Was stresująca lub nieosiągalna.

Wynająć czy kupić?

Pierwsze wspólne mieszkanie to nowy etap. Wiele par zastanawia się, czy lepiej na początku wynająć mieszkanie, czy może od razu kupić? Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Wynajem mieszkania jest na pewno mniej zobowiązującą formą niż zakup wspólnej nieruchomości. Jest to także dobra opcja jeśli nie jesteście pewni, w jakim mieście czy dzielnicy chcecie żyć w przyszłości. Wynajem związany jest jednak z comiesięczną koniecznością płacenia czynszu. Równie dobrze mogłaby być to jednak rata kredytu, która przybliża Was do posiadania własnego lokum. To bardzo dobry start we wspólną przyszłość oraz motywacja do rozwoju zawodowego!

Metraż i Lokalizacja

Aby pierwsze wspólne mieszkanie nie było ostatnim, powinniście zadbać o odpowiednią przestrzeń. Deweloperzy w Lublinie budują inwestycje, których atutem jest przestronny układ pomieszczeń. Spędzanie każdego dnia w jednym pokoju może wystawić na próbę nawet najgorętsze uczucie. Warto więc postawić na mieszkanie, które ma przynajmniej dwa pokoje lub sypialnię i salon z aneksem. Możliwość pracy lub wypoczynku w osobnym pomieszczeniach, pozwoli Wam zachować niezbędną przestrzeń. Dobrym pomysłem jest również mieszkanie z balkonem, na którym będziecie mogli ochłonąć gdy zrobi się zbyt duszno. Jest to także miejsce, gdzie możecie miło spędzać czas wieczorem.

Lokalizacja waszego pierwszego wspólnego mieszkania powinna uwzględniać potrzeby obu stron. Warto, aby każde z Was miało dobry i w miarę podobny dojazd do pracy. Jeśli lubicie wychodzić na miasto lub nadal studiujecie, warto rozejrzeć się za lokalem w centrum. Jeśli jednak ważniejszy jest dla Was spokój i możliwość aktywnego spędzania czasu, warto postawić na mieszkanie w spokojniejszej dzielnicy lub nawet na obrzeżach miasta. Taki lokal ma ten plus, że prawdopodobnie będziecie mogli wynająć większe mieszkanie w cenie kawalerki  w centrum.

Jak wspólnie urządzić mieszkanie?

Wiecie już jak szukać mieszkania. Przed Wami ostatnie wyzwanie — wspólne urządzanie! Brzmi miło? Może być różnie. Idealnie jeśli macie podobny gust i podobają się Wam te same rzeczy oraz style. Nie jest to jednak oczywiste, nawet w przypadku najlepiej dobranej pary. Co więc zrobić kiedy ona chciałaby klasykę i białe  ściany a on kolory i minimalizm? Jak zwykle w życiu, liczy się sztuka kompromisu. Podzielcie się więc strefami wpływów lub szukajcie czegoś pośrodku. Być może balansując między waszymi upodobaniami uda Wam się stworzyć ciekawe eklektyczne wnętrze, które obydwoje pokochacie tak samo?

Zostaw komentarz