fbpx

Pod hasłem “Po co nam szkoła”

3 listopada 2021
499 Wyświetleń

Galeria Labirynt w Lublinie zaprasza do uczestnictwa w debacie poświęconej tematom szkoły, demokracji i wyzwań przyszłości. Spotkanie odbędzie się 7 listopada (niedziela), w godz. 14.00-16.00, w siedzibie Galerii przy ul. Popiełuszki 5. Dostępny będzie też streaming na stronie Galerii Labirynt na Facebooku.

Wydarzenie pod hasłem „Po co nam szkoła” ma tak naprawdę dać odpowiedź na pytanie jaka powinna być placówka edukacyjna, by opuszczający ją uczniowie nie tylko dysponowali wiedzą z poszczególnych przedmiotów, ale byli ludźmi tolerancyjnymi, z poczuciem odpowiedzialności za słowa i czyny, nie mylący wolności, do której bezsprzecznie każdy ma prawo, z dowolnością, która w oczywisty sposób narusza granice innych osób. Wychowanie do demokracji wolnych, świadomych i krytycznych obywateli i obywatelek jest jednym z podstawowych obowiązków szkoły.

Na temat demokracji podczas spotkania zostanie położony szczególny akcent z uwagi na powracające cyklicznie kryzysy w tym obszarze, zwłaszcza że prawdziwa demokracja to nie tylko ustrój, ale również sposób życia – codzienna praktyka, której zaniechanie grozi poważnymi konsekwencjami dla życia społecznego. Datę spotkania, czyli 7 listopada, wybrano nieprzypadkowo. Wówczas, w 1918 r., utworzony został Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, który działał w Lublinie do 11 listopada 1918 roku. Rada Ministrów pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego postulowała wprowadzenie demokratycznych reform – „równych praw dla wszystkich obywateli [i obywatelek], wolności słowa i zgromadzeń oraz powszechnego, obowiązkowego i bezpłatnego świeckiego nauczania szkolnego”. 

(ann)

foto Najuan | Wikimedia Commons

Zostaw komentarz