fbpx

Pokazy na fontannie multimedialnej w maju

13 maja 2019
712 Wyświetleń

Po zimowej przerwie rozpoczęły się pokazy na fontannie multimedialnej na placu Litewskim w Lublinie. Pokazy obywać się będą o godzinie 21:00.

W tym roku w ramach inscenizacji woda-światło-dźwięk prezentowane są pokazy, które poznalismy w ubiegłym roku, oraz premierowa opowieść z okazji jubileuszu 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej. “Unia Narodów” to alegoryczna opowieść o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziły do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy. To opowieść o trudnym związku równych sobie i nieraz skonfliktowanych na przestrzeni wieków państw, które w trudnych dla Europy czasach wojen potrafiły dostrzec, że prawdziwe bezpieczeństwo i rozwój można uzyskać łącząc swe siły. Zaowocowało to Unią Narodów, która przetrwała 409 lat, a jej ukoronowaniem stało się jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy – Rzeczpospolita Obojga Narodów, która wprowadziła Polskę i Litwę w Złoty Wiek rozwoju. Siłą sprawczą tych zmian byli nie królowie i rządy, lecz obywatele. Narracja pokazu oparta została na oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej, autorstwa profesora Roberta Frosta, która opowiada o kształtowaniu się państwa opartego na konsensusie, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym, budowanego odgórnie i oddolnie na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny i podboju. Pokaz trwa 12 minut. Scenariusz – Łukasz Witt – Michałowski / Norbert Rudaś, muzyka – Piotr Bańka, wykonanie – Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej oraz Odpust Zupełny .

W tym sezonie zostało zaplanowanych około 50 pokazów, jednak szczegółowy harmonogram będzie tworzony na bieżąco, z miesiąca na miesiąc. Podobnie jak w ubiegłych latach pokazy odbywać się będą do końca września.

Harmonogram na maj:

piątek (10 maja) 21:00 – Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne

sobota (11 maja) 21:00 – Unia Narodów, Sen o Mieście

poniedziałek (13 maja) 21:00 – Unia Narodów, Anioły Lubelskie

wtorek (14 maja) 21:00 – Unia Narodów, Sen o mieście

piątek (17 maja) 21:00 – Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne

sobota (18 maja) 21:00 – Unia Narodów, Anioły Lubelskie

czwartek (23 maja) 21:00 – Unia Narodów, Anioły Lubelskie

piątek (24 maja) 21:00 – Unia Narodów, Historia Placu Litewskiego na wesoło

sobota (25 maja) 21:00 – Unia Narodów, Sen o Mieście

piątek (31 maja) 21:00 – Unia Narodów, Sen o Mieście

Opisy pozostałych pokazów:

„Anioły lubelskie” jest to 12 minutowa prezentacja multimedialna w reżyserii Janusza Opryńskiego, nawiązująca do fresków znajdujących się we wnętrzu Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, pokaz zawiera partie wokalne z lubelskiej cerkwii katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego z udziałem Abp Abla. Za warstwę artystyczną pokazu odpowiada Centrum Kultury w Lublinie, a animację 2D i 3 D stwotrzył kolektyw kilku.com

„Sen o Mieście” to 20-minutowa inscenizacja nawiązująca do widowiska teatralnego w reżyserii Janusza Opryńskiego, prezentowanego podczas obecności Lublina we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Spektakl jest opowieścią o kluczowych epizodach z historii Lublina. Widowisko zostało zrealizowane przy udziale tancerzy, sztukmistrzów, artystów nowego cyrku – w formie multimedialnej zostanie zaprezentowane w towarzystwie fontann i laserów.

„Historia Placu Litewskiego na wesoło” to pokaz przygotowany przez Poławiacze Pereł Improv Teatr. Artyści podjęli się nagrania miniatur scenicznych inspirowanych historią placu Litewskiego, z uśmiechem i przekornie przedstawiają 5 scen z placu Litewskiego i 5 najważniejszych wydarzeń, które ich zdaniem odmieniły oblicze centrum Lublina.

„Wydarzenia Kulturalne” to prezentacja najważniejszych festiwali i wydarzeń kulturalnych Miasta Lublin. Filmy prezentujące lubelskie festiwale są przeplatane pokazami fontann w rytm muzyki i tańca wody.

foto Tomasz Bosiacki

Zostaw komentarz