fbpx
WAŻNE
Nagroda Wielkiego Redaktora przyznana (10 sierpnia, 2022 2:39 pm)
Jak stworzyć zielny bukiet? (10 sierpnia, 2022 2:22 pm)
Stolica na Roztoczu (9 sierpnia, 2022 1:03 pm)
“Odlotowa” Nordokiada! (8 sierpnia, 2022 12:17 pm)
Bluesowe brzmienie w Puławach (4 sierpnia, 2022 12:04 pm)

Pomysły na Lubelskie Podzamcze

27 lutego 2015
Komentarze wyłączone
597 Wyświetleń

projekt_rewitalizacji_obszaru_podzamcza_w_lublinie_medium_katW ostatnim czasie pojawiło się bardzo wiele projektów dotyczących zagospodarowania Lubelskiego Podzamcza. Jeden z projektów przygotowało Forum Kultury Przestrzeni oraz lubelski architekt Bolesław Stelmach. Zaproponowali, żeby wyeksponować płynącą tam rzekę Czechówkę i wybudowania wzdłuż rzeki pasu wolnego i zabudowy. Twierdzą oni, że rzeka jest sercem tego miejsca. Chcą działać z panującymi trendami na świecie, czyli obecnie kreowanie rzek. Padł także pomysł, na odtworzeniu tego miejsca sprzed II Wojny Światowej, gdy była to żydowska część miasta. Forum Kultury Przestrzeni chciało by odtworzyć stare ulice i deptak. Zależy im także na zwężeniu al. Tysiąclecia, co nie do końca podoba się lubelskim urzędnikom. Mieszkańcy Lublina boją się o to, że miejsce może zamienić się w betonową zabudowę, dlatego plan Lubelskiego Podzamcza jest w dalszym ciągu opracowywany.

Swoje pomysły odnośnie tego projektu dali także studenci II stopnia Architektury Krajobrazu na wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Projekty można zobaczyć na odbywającej się tam wystawie. Studenci zaproponowali m.in. labirynty z żywopłotu czy tereny rekreacyjno-wypoczynkowe.

Inni natomiast dyskutują na temat wybudowania fontanny, zamiast eksponowania rzeki czy budowania stawiku, oraz „ukrycia” al. Tysiąclecia w tunelu.

Wszyscy jednak są jednogłośni w sprawie zlikwidowania targowiska i przeniesienia PKS w okolice dworca kolejowego. W tym miejscu miałyby pojawić się galerie i mieszkania.

Tekst: Patrycja Puła,

foto: architektura.info

Komenatrze zostały zablokowane