fbpx

Portrety mniszek lubelskich

23 marca 2022
525 Wyświetleń

Do 20 kwietnia 2022 roku prezentujemy w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie można oglądać wystawę wizerunków karmelitanek lubelskich pędzla Moniki Spuz-Szpos.

Artystka zrealizowała projekt stypendialny Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego tematyka wpisuje się zarówno w okres wielkopostnej refleksji, prezentację dziejów Lublina i regionu, a także w kontynuację wątków podjętych wcześniej w projekcie Kolekcje Sztuki Staropolskiej, realizowanym, w roku 2021 roku.

Beata od Matki Bożej – Beatrycze Drzewicka

Monika Spuz-Szpos stworzyła serię wizerunków mniszek – karmelitanek lubelskich, opierając się na publikacji zbierającej teksty z archiwów karmelitańskich, wybrane i opracowane przez prof. dr hab. Annę Nowicką-Struską. Teksty w języku polskim zostały przetłumaczone na język ukraiński i angielski.

Wystawa prezentuje portrety karmelitanek lubelskich, teksty z archiwów karmelitańskich oraz wybrane publikacje i obiekty graficzne dotyczące karmelitanek bosych ze zbiorów Biblioteki. Wykorzystane również zostały wspomniane wyżej tłumaczenie ukraińskie, dzięki czemu ekspozycja jest w pełni dostępna językowo dla gości z Ukrainy.

Więcej: wbp.lublin.pl/index.php/2022/03/18/karmelitanki-lubelskie-prawizerunki-wystawa-moniki-spuz-szpoz/

foto Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego

Zostaw komentarz