fbpx

Powrót synagogi: „Jesziwas Chachmej Lublin. Henryk Kuś – fotografia”.

10 lutego 2022
692 Wyświetleń

W lutym 2007 roku, po kilkudziesięciu latach przerwy, została otwarta synagoga w lubelskiej jesziwie, zamknięta podczas II wojny światowej. W 15 rocznicę wydarzenia, 11 lutego b.r., o godz. 16.30 w Galerii NN Pracowni Ikonografii Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” przy ul. Grodzkiej 34, odbędzie się wernisaż wystawy fotografii wykonanych podczas tego historycznego wydarzenia. Autorem zdjęć jest Henryk Kuś, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Prezentowane fotografie nie były do tej pory pokazywane w Lublinie.

W okresie powojennym w budynku mieściła się Akademia Medyczna, a dawną synagogę wykorzystywano jako salę wykładową. Dopiero w 2005 roku, po zwrocie obiektu gminie żydowskiej, można było przystąpić do prac związanych z remontem i rekonstrukcją wnętrza. Wymieniono strop nad salą modlitewną, położono nowy parkiet, odtworzono oryginalną kolorystykę kolumn, bimę i schody do aron ha-kodesz, a także przywrócono okna na ścianie wschodniej, zamurowane w czasie użytkowania obiektu przez Akademię Medyczną. Była to pierwsza w powojennej Polsce rekonstrukcja wnętrza synagogi sfinansowana w całości ze środków polskiej społeczności żydowskiej. 

Oficjalne otwarcie synagogi po remoncie nastąpiło 11 lutego 2007 roku. Na uroczystość przybyło ponad 600 osób, nie tylko z Polski, ale i z zagranicy, m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Piotr Kadlčik, przewodniczący filii lubelskiej Roman Litman, ambasador Izraela Dawid Peleg, arcybiskup Józef Życiński, prezydent Lublina Adam Wasilewski oraz przedstawiciele władz samorządowych. Byli także obecni rabin Yehiel Kaufman z Boro Park na Brooklynie i ocalały z Zagłady Jehuda Widawski, działacz na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele środowisk uniwersyteckich, kulturalnych i religijnych oraz liczni mieszkańcy Lublina.

Więcej: https://teatrnn.pl/kalendarium/wydarzenia/jesziwas-chachmej-lublin-henryk-kus-fotografia/

foto Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN

Zostaw komentarz