fbpx

Powrót Sztukmistrza

1 sierpnia 2017
1 165 Wyświetleń

27 lipca dobiegła końca tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”. W tym roku festiwalowi artyści  z Polski, Izraela, Armenii, Burkina Faso, Włoch i Czech odwiedzili 11 miast i miasteczek na Lubelszczyźnie. W każdym z odwiedzonych miejsc prezentowali wyjątkowe widowisko w reżyserii Arkadiusza Ziętka. Literacko-muzyczny spektakl plenerowy łączy szereg artystycznych dyscyplin: cyrk, akrobację, teatr, beat-box, muzykę na żywo.

Idea festiwalu odwołuje się do twórczości noblisty Icchoka Baszewisa Singera, który akcje wielu swoich opowiadań umieścił w małych miasteczkach Lubelszczyzny, wpisując je w ten sposób na karty wielkiej światowej literatury. Swoistym patronem wydarzenia jest postać Jaszy Mazura – głównego bohatera „Sztukmistrza z Lublina”. To on zabiera w tę niezwykłą podróż bohaterów literackich i prawdziwych artystów.

Widowiska w każdym z miast odbywały się w dwóch etapach. W godzinach porannych pod hasłem „Szukajcie przyjaciół Sztukmistrza” artyści  występowali w najprzeróżniejszych punktach rozsianych w przestrzeni miast. Była to okazja do indywidualnych spotkań z artystami czy improwizowanych warsztatów. Jednocześnie w ten sposób zapraszano na wieczorne, centralne widowisko: „Przyjaciele Sztukmistrza”. Wykorzystując cyrk, akrobację, teatr, beat-box, muzykę na żywo i cytaty z twórczości Singera, artyści przybliżali historię miasteczek Lubelszczyzny. To połączenie zabawy z opowieścią o historii jest na festiwalu niezwykle ważne.

 

 

Po blisko dwutygodniowej podróży po miastach i miasteczkach Lubelszczyzny 27 lipca międzynarodowa grupa artystów powróciła do Lublina – rodzinnego miasta Jaszy Mazur, w dniu inauguracji Carnavalu Sztukmistrzów. Tym razem lubelska publiczność miałą okazję zobaczyć spektakl plenerowy Arkadiusza Ziętka.

Icchok Bashevis Singer

Wybitny pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla, urodził się 14 lipca 1904 roku w Leoncinie pod Warszawą jako Icchok Zynger. Był synem rabina. Większość swoich utworów napisał w języku jidysz. Duża część jego twórczości jest związana ze wspomnieniami z Polski, którą opuścił przed II wojną światową. Zmarł 24 lipca 1991 roku w Miami na Florydzie.

 

Liczba komentarzy: 1

Zostaw komentarz