fbpx

Projekt “My.Wy.Artyści”

3 grudnia 2020
651 Wyświetleń

Teatr Muzyczny w Lublinie startuje z projektem tanecznym “My.Wy.Artyści”, nad którym organizatorzy pracowali przez ostanie kilka miesięcy. Po raz pierwszy realizowali projekt poza murami Teatru. Takie rozwiązanie wymusiła na nich sytuacja pandemiczna. Zamknięcie instytucji kultury uniemożliwiło budowanie spektaklu w sposób tradycyjny. Artyści dostali wolną rękę, co stworzyło bardzo dobre warunki do pracy i zaowocowało nowatorskim projektem. Znaleźli, dosłownie i w przenośni wyjście z trudnej sytuacji.

Sceną dla tancerzy stały się ulice miasta. Po nich codziennie spacerują mieszkańcy Lublina. W niektórych klipach będzie ich można na chwilę zobaczyć. Tancerze pragnęli pokazać Lublin w ruchu, Lublin o wielu twarzach, gdzie wszyscy razem, czyli artyści z racji swojego powołania i my, mieszkańcy, realizując swoje zainteresowania i pasje, tworzymy kulturę i historię tego miasta.

Rezultat pracy artystów Teatru Muzycznego to cztery historie wytańczone na ulicach, skwerach, dachach Lublina, czyli tam, gdzie przeplatają się wątki życia mieszkańców. Będą nosiły tytuły “Akt I”, Akt II”, “Akt III” i “Akt IV” wraz z podaniem utworów muzycznych, do których powstały układy . W każdej realizacji występuje inna para tancerzy. Wszystkie zostały wyreżyserowane wspólnie przez Sandrę Czaplicką i Sofiyę Kiykovską. Ta praca stała się również nowym doświadczeniem dla tancerzy, nie tylko z racji miejsca pracy, ale też dlatego, że współtworzyli choreografię układów. Niełatwy, lecz też na pewno niekonwencjonalny projekt, w zamierzeniu twórców, ma dać odbiorcom poczucie wspólnoty w artystycznym doświadczeniu, tym bardziej cenne w sytuacji konieczności zachowanie dystansu społeczny, oczyścić myśli, wzruszyć i pozostawić z uczuciem nadziei.

Wideoklipy będą udostępniane w każdy piątek grudnia na fanpage’u projektu MY.WY.ARTYŚCI i na Facebooku Teatru Muzycznego w Lublinie.

Ponadto zobaczyć będzie można efekty sesji fotograficznych tancerzy biorących udział w projekcie, których autorką jest Magdalena Wojtanek.

Działania Teatru wspierają Mecenasi Teatru Muzycznego w Lublinie – Grupa Azoty Zakłady Azotowe “Puławy” S.A. oraz Lubelski Wegiel Bogdanka S.A.

Źródło: Teatr Muzyczny w Lublinie

Foto: Magdalena Wojtanek

Zostaw komentarz