fbpx

Protest mieszkańców ulicy Lipowej

4 czerwca 2020
1 218 Wyświetleń

W związku z zapowiedzianą wycinką i przesadzeniem drzew przy ulicy Lipowej w Lublinie protestują mieszkańcy budynku pod numerem 16. Na balkonach kamienicy pojawiło się 16 transparentów. Wśród haseł znajdują się między innymi “Lipowa tylko z lipami”, “NIE betonuj”, “Chcemy drzew”. To kolejna odsłona protestu po niedzielnej (31 maja) demonstracji, w której wzięło udział blisko 150 osób sprzeciwiających się usuwaniu drzew w tej jednej z najstarszych i najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta.  Mimo protestu po godzinie 22.00, rozpoczęto proces usuwania drzew – w celu przesadzenia wykopano pięć z nich. Docelowo z ul. Lipowej, zgodnie z zatwierdzonym projektem przebudowy, przesadzonych ma być 19 drzew, a 11 ma być wyciętych.

Modernizacja  ul. Lipowej jest częścią większej inwestycji dotyczącej również przebudowy Alei Racławickich i ulicy Poniatowskiego. Obejmuje ona m.in. poszerzanie jezdni, budowę pasów do zjazdów w ulice boczne a także modernizację kanalizacji sanitarnej i budowę nowej kanalizacji deszczowej. Łączny koszt remontu to blisko 109,5 mln zł.

Aleja lipowa powstała w XVII wieku, znajduje się przy niej jeden z najstarszych cmentarzy w Polsce. Nazwa ulicy jest stosowana od czasów I wojny światowej i jest związana z drzewami otaczającymi usytuowany przy niej cmentarz. Wcześniejsze nazwy ulicy to Grobowa, Cmentarna i Pod Lipkami.

foto Klaudia Olender

Poprzedni artykuł z tej kategorii: NIE wycince drzew

Zostaw komentarz