fbpx

Ranking opon zimowych. Jakie opony wybrać i na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

14 czerwca 2023
535 Wyświetleń

Okres zimowy jest bardzo uciążliwy dla kierowców oraz ich samochodów. Chodzi tutaj nie tylko o problemy z mrozami i rozładowanymi akumulatorami, ale również o warunki drogowe. Trasy pokryte śniegiem i lodem w znaczącym stopniu pogarszają przyczepność i wydłużają drogę hamowania. Wpływają też negatywnie na stabilność jazdy, utrudniają ruszanie z miejsca i wykonywanie innych manewrów. To właśnie dlatego warto zainwestować w porządne opony zimowe stworzone na bazie specjalnej mieszanki przystosowanej do trudnych warunków takiego sezonu.

Ranking opon zimowych – przykłady produktów godnych polecenia

Na szczęście na rynku opon działa wielu producentów specjalizujących się w ogumieniu klasy premium, średniej lub ekonomicznej, a także spore grono producentów z Chin. Każdy więc jest w stanie znaleźć i kupić opony dopasowane do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Do grona godnych polecenia opon zimowych można zaliczyć między innymi poniższe przykłady:

  • Michelin Alpin A4 – są to opony znanego producenta, który słynie ze stosowania zaawansowanych rozwiązań technologicznych w swoich wyrobach. Jej kierunkowy bieżnik z gęstą siecią lameli sprawia, że opona świetnie radzi sobie na suchej nawierzchni oraz na śniegu i błocie pośniegowym. Dodatkowo mocną stroną tej opony jest cicha praca poprawiająca komfort jazdy.
  • Vredestein Wintrac Pro – opony te razem z modelem Wintrac Extreme S oferują krótką drogę hamowania na mokrych i ośnieżonych nawierzchniach. Produkty te wpływają również korzystnie na prowadzenie pojazdu po drogach, które są pokryte śniegiem i lodem.
  • Dunlop SP Winter Response – wysoka jakość materiałów tej opony idzie w parze z wykorzystaniem wielu istotnych rozwiązań technologicznych. Dzięki temu ogumienie charakteryzuje się zoptymalizowanymi właściwościami jezdnymi w standardowych, jak również trudniejszych warunkach sezonu zimowego.
  • Nokian WR Snowproof – jest to ogumienie zimowe idealne do pojazdów miejskich, osobowych i aut SUV. Opony te pozwalają zachować precyzyjną kontrolę nad samochodem nawet w czasie jazdy po ostrych zakrętach pokrytych śniegiem lub lodem. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu technologii Snow Claws sprawiającej, że opona “wgryza się” w podłoże.
  • Hankook W442 – jest to opona klasy średniej, która pomimo swojej przystępnej ceny zapewnia zoptymalizowane właściwości jezdne. Specjalna rzeźba bieżnika tej opony została przystosowana do jazdy po lodzie, błocie i śniegu. Jej mieszanka gumowa została z kolei opracowana z myślą o jak najwyższej wytrzymałości.

Warto pamiętać, że na rynku oferowanych jest również wiele innych modeli różnych producentów. Każdy bez problemu dopasuje je do konkretnych pojazdów i warunków drogowych. Wiele opon znajdziesz na: https://www.24opony.pl/opony-zimowe.html

Na co zwracać uwagę przy wyborze opon zimowych?

Oczywiście absolutną podstawą jest wybór rozmiaru i rodzaju opon pasujących na konkretne felgi i do określonych typów pojazdów. Dodatkowo w ogumieniu zimowym ważną kwestią jest rzeźba bieżnika. Porządne produkty przeznaczone na zimę, posiadają gęstą sieć nacięć oraz kształt klocków, które wgryzają się w podłoże. Dzięki temu ułatwiają one ruszanie z miejsca i manewrowanie na śliskich nawierzchniach.

Kolejną ważną kwestią jest mieszanka gumowa opon zimowych. Materiał ten powinien zachowywać swoją optymalną elastyczność nawet w przypadku silnych mrozów. Nie bez znaczenia jest zoptymalizowanie materiału gumowego pod kątem odporności na różne uszkodzenia albo przedwczesne i nierównomierne zużycie. Na szczęście wiele informacji i ofert związanych z takim ogumieniem można bez większych kłopotów znaleźć w Internecie.

Zostaw komentarz