fbpx
Odbudowa DPS Głowackiego

Remont po pożarze

30 czerwca 2020
1 315 Wyświetleń

Trwają intensywne prace przy odbudowie, po pożarze, Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty przy ul. Głowackiego w Lublinie. Wykonawca zakończył termomodernizację budynku, wewnątrz trwa montaż nowych instalacji. Oddanie do użytku obiektu planowane jest do 30 września.

– Sprawne dokończenie prac związanych z odbudową Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty stało się naszym priorytetem już od momentu tego tragicznego wydarzenia. Żywioł pozbawił Domu najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta – osoby starsze, niepełnosprawne, wymagające całodobowego wsparcia. Na czas dokonania niezbędnych prac remontowych przenieśliśmy mieszkańców do innych lubelskich placówek. Dzięki przychylności i zaangażowaniu lublinian i lokalnych instytucji odbudowa Domu postępuje w bardzo szybkim tempie. Zatem już wkrótce, zarówno mieszkańcy jak i pracownicy będą mogli wrócić do swojego Domu i zwykłej codzienności – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

Dom Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego to budynek o łącznej powierzchni zabudowy ponad 3,5 tys. m2, czterokondygnacyjny, z częściowym podpiwniczeniem. W wyniku pożaru zniszczeniu uległo przede wszystkim pokrycie dachu wraz z jego konstrukcją, spłonęły instalacje, doszło też do zadymienia i zalania pomieszczeń na niższych kondygnacjach. Po pożarze w budynku wykonano wszystkie niezbędne ekspertyzy techniczne i przeciwpożarowe, zgodnie z którymi, oprócz wymiany dachu i odnowy pomieszczeń, konieczne było dostosowanie konstrukcji budynku oraz instalacji do obowiązujących przepisów. To wiązało się m.in. z poszerzeniem wszystkich otworów drzwiowych (z wykonaniem nowych nadproży), skuciem tynków (by położyć nowe instalacje), wykonaniem nowych posadzek i podłóg oraz dostosowaniem klatek schodowych i ciągów komunikacyjnych. Dlatego, ze względu na szeroki zakres robót, inwestycję podzielono na dwa etapy: odbudowę spalonej więźby i pokrycia dachu oraz wykonanie pozostałych prac wewnątrz i na zewnątrz budynku.

W kwietniu zakończyły się prace nad odbudową dachu, rozpoczęto termomodernizację budynku i prace przeniosły się do środka obiektu. Na poszczególnych kondygnacjach rozebrano ścianki działowe, skuto tynki, zerwano posadzki, zdemontowano spalone instalacje, poszerzono otwory drzwiowe. Aktualnie trwa wymiana instalacji elektrycznej, teletechnicznej, wentylacyjnej oraz dostosowanie dróg komunikacyjnych. W łazienkach i we wszystkich węzłach sanitarnych montowane są nowe instalacje wodno-kanalizacyjne, płytki i ceramika.

Prace termomodernizacyjne polegały na usunięciu istniejącego docieplenia, wykonaniu nowej izolacji i tynku, całkowitej wymianie całej stolarki okiennej i drzwiowej. Dom zyskał elegancką elewację w dwóch odcieniach szarości, z elementami dekoracyjnymi o fakturze drewna. Przy Domu zbudowano nową konstrukcję pochylni dla niepełnosprawnych, zamontowano balustrady ze stali nierdzewnej. Na podwórku trwa aktualnie budowa kanalizacji deszczowej, opaski z kostki brukowej oraz prowadzone są prace porządkowe.

Całkowity koszt odbudowy budynku Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty to ponad 11,5 mln zł, z czego koszty związane z przygotowaniem zadania do realizacji to 1,3 mln zł, odbudowa dachu 2,25 mln zł, zaś remont budynku wraz z termomodernizacją 9,25 mln zł. Na zadanie Miasto otrzymało 1 mln zł dotacji od Wojewody Lubelskiego oraz 500 tys. zł z Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej. 

Czytaj też: Prezydent Ukrainy prezydentowi Lublina

Zostaw komentarz