fbpx

Restauracji “Pod Fafikiem”

14 stycznia 2021
553 Wyświetleń

Restauracja “Pod Fafikiem” została otwarta w 1960 roku. Mieściła się w bloku u zbiegu al. Racławickich i ulicy Sowińskiego. Nazwę wzięła od redakcyjnego psa zespołu „Przekroju”. Pies Fafik pojawił się na łamach „Przekroju” w 1945 roku. Wśród wielu gości, zaproszonych na inaugurację lokalu, nie mogło więc zabraknąć przedstawicieli redakcji popularnego czasopisma.

Z przemówieniami wystąpili Dyrektor Lubelskich Zakładów Gastronomicznych Tadeusz Wołyński oraz kierownik sali i szef kuchni, zapewniający o wysokiej klasie usług jakimi będą mogli się cieszyć Lublinianie w restauracji “Pod Fafikiem”. Na otwarciu wystąpił zespół lubelskiego kabaretu „Czart”, którym kierował redaktor „Kuriera Lubelskiego” Andrzej Malinowski.

Kolejną atrakcją restauracji była orkiestra. Organizowano więc potańcówki, przeważnie w soboty i niedziele, na których bawiła się głównie młodzież. Stołowali się natomiast przede wszystkim mieszkańcy okolicy. Podobno nie był to lokal na kieszeń studencką, choć zdania w tej kwestii pozostają podzielone. Bliskość Miasteczka Akademickiego zadecydowała jednak o częstych wizytach studentów. Do “Fafika” chodziło się na przykład na piwo.

Warto dodać, że w “Fafiku” powstał kabaret “Legion Amba”, a następnie, w jego miejsce, w 1975 “Grupa Chwilowa”. Życie tego miejsca było naprawdę bogate.

W lokalu, w którym mieściła się restauracja “Pod Fafikiem” znajdowała się później Karczma Słupska. Teraz natomiast od niedawna jest Bioteka, o której pisaliśmy kilka dni temu: https://lajf.info/bioteka-czyli-zielona-biblioteka-juz-otwarta-dla-czytelnikow/

Źródło: Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN”

Foto: Romuald Maron

Zostaw komentarz