fbpx

Rozpoczynamy festiwal filmów o totalitaryzmach (retrospektywa)

30 października 2020
571 Wyświetleń

To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć jak totalitaryzmy wpływały na życie ludzi. Filmy, które będą emitowanie w ramach lubelskiej retrospektywy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach “Echa Katynia”, zdobyły międzynarodowe wyrazy uznania. Gwarantują nie tylko wspaniałe walory artystyczne, lecz również głęboki, poruszający przekaz. To pozwoli widzowi choć trochę zbliżyć się do zrozumienia tego, co przeżywali ludzie pod rządami reżimów totalitarnych.

W 80. rocznicę zbrodni katyńskiej Instytut Pamięci Narodowej postanowił zainaugurować międzynarodowy festiwal filmowy o symbolicznej nazwie “Echa Katynia”, którego tematyka będzie obejmować szeroko rozumiane zagadnienie totalitaryzmu.

Do udziału w naszym festiwalu zaprosiliśmy twórców różnych gatunków filmowych z całego świata. Wyselekcjonowaliśmy najlepsze, wielokrotnie nagradzane filmy, których wysoki poziom wrażliwości artystycznej i zajmująca treść mają być przyczynkiem do dyskusji o problemie totalitaryzmu.

Filmy te będzie można obejrzeć bezpłatnie w Lublinie podczas retrospektywy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach “Echa Katynia” w dn. 3-26 listopada (Kino “Bajka”, ul. Radziszewskiego 8). Niektóre z nich premierowo w Polsce (“Noc Ojca”- łotewski kandydat do Oscara 2019; “Women of the Gulag”- Oscar 2019 – Nominacja w Kategorii – Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny).

Program:

3 listopada, g. 16.30 – “Noc Ojca” (fabularny, Łotwa 2018, 90 min.)

5 listopada, g. 12.00 – “Mała towarzyszka (pokaz dla szkół), (fabularny, reż. Moonika Siimets, Łotwa, 99 min.)

10 listopada, g. 16.30 – “Women of the Gulag” (“Kobiety Gułagu”), (dokumentalny, USA, 53 min.)

12 listopada, g. 16.30 – “Ułaskawienie” (dramat, reż. Jan Jakub Kolski, Polska, Czechy, Słowacja, 100 min.)

17 listopada, g. 16.30 – “Milcząca rewolucja” (fabularny, reż. Lars Kraum, Niemcy, 111 min.)

19 listopada, g. 16.30 – “Zakazany” (fabularny, reż. Roman Bravko, Ukraina, 105 min.)

24 listopada, g. 16.00 – “Balon” (fabularny, reż. Michael Herbig, Niemcy, 129 min.)

26 listopada, g. 16.30 – “I see red people” (dokumentalny, reż. Bojina Panayotova, Francja, 85 min.)

Jak zdobyć wejściówki?

Pokazy odbędą się w Kinie “Bajka” zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczącymi walki z epidemią COVID19. Sala będzie mogła zostać wypełniona tylko w 25 proc. W celu rezerwacji wejściówki należy wcześniej zgłosić się telefonicznie lub przez e-mail do dr Katarzyny Zawadki z IPN Lublin: katarzyna.zawadka@ipn.gov.pl, tel. (081) 5363465.

W wypadku rezygnacji z udziału w seansie, prosimy o informację. Dzięki temu osoba oczekująca na liście rezerwowej będzie mogła zobaczyć seans.

Organizatorzy wydarzenia: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie oraz Kino “Bajka”

Źródło: Biuro prasowe Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie

Zostaw komentarz