fbpx

Roztocze zagrało w fabule „Dzień i noc”

21 września 2020
992 Wyświetleń

Zakończyły się zdjęcia do pełnometrażowego filmu „Dzień i Noc”. To  przeplatające się opowieści o sile kobiet i życiu blisko natury, w obecności zjawisk nadprzyrodzonych i magii. Film przywołuje pamięć zbiorową najstarszego pokolenia kobiet z Roztocza. Wskrzesza i uwiecznia obrzędy, pieśni, magię i folklor świata, który nieubłaganie odchodzi w przeszłość, a o istnieniu którego nie można zapomnieć.

.

Reżyserami filmu są pochodząca z Biłgoraja Katarzyna Machałek oraz Łukasz Machowski. Para od lat mieszka w Londynie i realizuje filmy na całym świcie w tym w Chinach, Finlandii, Nowym Jorku. Są laureatami licznych nagród filmowych. 

„Dzień i Noc” posiada nowatorską strukturę narracyjną, jest połączeniem dziejącego się współcześnie dokumentu obserwacyjnego oraz filmu fabularnego, którego akcja przenosi nas na roztoczańską wieś w 1959 roku. 

W filmie wystąpili Sandra Korzeniak, laureatka Paszportu Polityki i muza legendarnego reżysera teatralnego Krystiana Lupy oraz Stefan Szmidt. 

Muzykę do „Dzień i Noc” skomponował pochodzący z Wenezueli Nascuy Linares, którego wcześniejszy film „W objęciach węża” był nominowany do Oscara. 

Kompozytor wykorzystał biały śpiew kobiet z Zespołu Śpiewaczy z Rudy Solskiej i połączył go z przestrzennymi kompozycjami wykonanymi na specjalnie zbudowanym do filmu instrumencie.

– „Dzień i Noc” to mozaikowy portret kobiet z Roztocza. Opowiada o ich bliskości i przyjaźni, która przetrwała dekady. Oddaje cześć kobietom, które uciekały od trosk życia codziennego aby śpiewa.  Szukały własnej tożsamości, łączyły się w grupy, w środku były dzikie i pełne pasji. Praktykowały obrzędy magiczne swoich babek takie jak wylewanie wosku czy okadzanie zasuszonymi roślinami. Były silne i solidarne. – mówi reżyserka Katarzyna Machałek.

Zdjęcia w całości zostały nakręcone na terenie województwa lubelskiego, w tym w Aleksandrowie, Obszy, Puszczy Solskiej, rezerwacie przyrody Obary, Rudzie Zagrody, Zastawiu, Guciowie, Zaburzu. 

Reżyser Łukasz Machowski zwraca uwagę na skalę przedsięwzięcia –

Nigdy wcześniej nie powstał film o kobietach z Roztocza będący produkcją na światowym poziomie pod względem technicznym oraz o tak wysokich walorach artystycznych i rozmachu inscenizacyjnym. Do nakręconej w Obszy kluczowej sceny pożaru stodoły przygotowywaliśmy się miesiącami, a efekt końcowy przerósł nasze najśmielsze oczekiwania.

Ukończony film zostanie przetłumaczymy na język angielski i wysłany na polskie i światowe festiwale filmowe.

Reżyserzy stoją przed ostatnim już wyzwaniem jakim jest zebranie funduszy na postprodukcję filmu, w tym dźwięk, korektę barwną i muzykę.

Kierują apel do mieszkańców województwa lubelskiego oraz pasjonatów kina i folkloru o wsparcie finansowe dla produkcji. W tym celu została uruchomiona oficjalna .publiczna zbiórka funduszy: zrzutka.pl/z/dzieninoc

Zostaw komentarz