fbpx

SAMOLOTEM Z LUBLINA DO ANTALYI | Tu słońce świeci ponad 300 dni w roku!

20 czerwca 2022
682 Wyświetleń

Antalya jest uznawana za jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Z jednej strony jest to miasto pełne zabytkowej architektury, klimatycznych brukowanych uliczek, drewnianych domów i lokalnych sklepików. Z drugiej, znajdziecie tu nowoczesne hotele, przepiękne plaże i egzotyczne ogrody. To miasto jest prawdziwym rajem dla urlopowiczów w każdym wieku!

Niewątpliwie Antalya to jedna z najciekawszych destynacji Riwiery Tureckiej. Miasto od strony lądu otoczone jest zielonym, porośniętym głównie sosną piniową i gajami oliwnymi przedgórzem Taurusu. W bezchmurny dzień warto wybrać się kolejką linową na znajdujące się tuż za granicami Antalyi wzgórze. Roztacza się stąd niesamowity widok na całą metropolię.

Miasto może pochwalić się dużą ilością dobrze zachowanych starożytnych pozostałości. Spacer po zabytkowym centrum pozwala na odkrycie śladów historii z wielu okresów – począwszy od epoki hellenistycznej, przez rzymską, bizantyńską, osmańską, aż do współczesności. Zwiedzanie warto rozpocząć od jednej z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście. Brama Hadriana została zbudowana w 130 r. na cześć rzymskiego cesarza.

Najstarszą częścią miasta jest położona nad zabytkowym portem dzielnica Kaleiçi. Jest to obszar położony w samym centrum Antalyi, otoczony murami i sąsiadujący z morzem. Na terenie Kaleiçi znajdują się najważniejsze zabytki – malowniczo usytuowana na szczycie klifu wieża Hıdırlık, jeden z najstarszych islamskich obiektów w mieście – minaret Yivli zwany również Żłobkowanym, Złamanym. Tu tutaj podziwiać można również osmańskie domy, spośród których wiele pełni współcześnie funkcję unikatowych hoteli butikowych, pensjonatów oraz restauracji i sklepów. Warto wybrać się tu o poranku, żeby w ciszy delektować się turecką herbatą. Przyjemnie jest się tu zgubić w jednym z zaułków i podglądać miejskie życie tego tureckiego miasta. Jest to też doskonałe miejsce na zrobienie zakupów. Uliczki pełne są tutaj kolorowych tkanin i tureckich wyrobów. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie na popularnej ulicy İnönü Sokak, udekorowanej parasolkami, i można iść zwiedzać dalej.

A teraz czas pomyśleć o marzeniu, które chcielibyśmy spełnić, czyli udać się nad niezwykłe Wodospady Düden. To tutaj można podziwiać piękno przyrody w najczystszej postaci. Wodospady dzielą się na dwa obszary – górny i dolny. Pierwszy znajduje się w niewielkim parku. Za wodospadem znajduje się jaskinia, do której można wejść, podziwiając kaskady wody, zasłaniające jaskinię niczym kurtyna. Dolny Wodospad Düden najlepiej podziwiać z góry, z tarasów widokowych. Woda spada tu bezpośrednio do Morza Śródziemnego ze skalistych, blisko 40-metrowych klifów. Teren w pobliżu wodospadu jest popularnym miejscem wypoczynkowo-piknikowym.

Po wyczerpującym zwiedzaniu możemy odpocząć na jednej z okolicznych plaż. W miejscowości znajduje się ich kilka, z których na pewno warto polecić słynną Konyaalti. Jest uznawana za jedną z najpiękniejszych plaż Riwiery Tureckiej. Rozciąga się na przestrzeni ponad 7 kilometrów, a jej szerokość to 50 metrów. Przeważają drobne, małe, jasne kamyczki. Zejście do błękitnego morza jest łagodne. Dodatkowo, plaża ma świetnie rozbudowaną infrastrukturę – znajdziemy tu liczne bary, restauracje, wypożyczalnie sprzętu wodnego. Na graniczącym z plażą terenie zielonym, wzdłuż promenady, znajdują się place zabaw i siłownie na świeżym powietrzu. Pasjonaci aktywnych form spędzania czasu mogą skorzystać z bogatej oferty sportów wodnych i ekstremalnych, takich jak paralotniarstwo czy nurkowanie.

Zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe będą zachwycone wizytą w położonym niedaleko plaży Konyaalti Aquarium, jednym z największych oceanariów na świecie, z imponującym 131-metrowym tunelem. Nad głowami przepływają rekiny i ogromne płaszczki. W obiekcie znajduje się 40 ogromnych, tematycznych zbiorników z ok. 20 tysiącami ryb z całego świata.

Antalya to idealna baza wypadowa do okolicznych atrakcji. Warto wyruszyć stąd na wycieczkę do oddalonego o 60 km starożytnego miasta Side. Wielu turystów przyciągają tutaj długie i szerokie plaże z delikatnym piaskiem. Innych zaś antyczne zabytki. W Side zobaczyć można rzymski teatr na kilkanaście tysięcy osób, malowniczo położone nad morzem pozostałości świątyń Apollina i Ateny, a także dawne łaźnie przy agorze, gdzie obecnie znajduje się muzeum archeologiczne. A jeśli ktoś szuka niezapomnianych wrażeń z wakacji, to trzeba zanurkować w Podwodnym Muzeum w Side, pierwszym i jedynym tego typu muzeum w Europie. Obecnie w wodach Morza Śródziemnego wystawionych jest ponad 110 rzeźb. Jest to propozycja zarówno dla doświadczonych nurków, jak i dla początkujących.

Niezapomnianych przeżyć dostarczy z pewnością lot balonem nad słynnymi wapiennymi tarasami Pamukkale. Ze względu na swoją wyjątkowość znalazły się one na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie można powiedzieć, że było się w Turcji bez wizyty w tym niesamowitym miejscu. W Pamukkale znajduje się także słynny basen Kleopatry. Wypełniony gorącą wodą źródlaną i ozdobiony antycznymi kolumnami przyciąga turystów spragnionych relaksu. Jak twierdzi legenda, woda w tym basenie odmładza o 10 lat… Warto przekonać się o tym na własnej skórze. 😉

Turecka Riwiera oferuje niezapomniane przeżycia i emocje. Z jednej strony na turystów czeka tu relaksujący wypoczynek na plaży. Z drugiej można się zachwycić wielowiekową historią i fascynującą kulturą. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!


Loty z lotniska w Świdniku do Antalyi będą realizowane trzy razy w tygodniu: w środy (dwa loty) i soboty. Pierwszy lot zaplanowano 11 czerwca br.


foto Adobe Stock

Zostaw komentarz