fbpx

Skały i piaski z siedmiu kontynentów.

5 listopada 2019
555 Wyświetleń

W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie jest prezentowana wystawa fotografii pt: Skały i piaski. Fotografie z siedmiu kontynentów autorstwa szwajcarskiego podróżnika Andreasa Hürlimanna. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu wystaw organizowanych w wybranych galeriach i muzeach w Polsce. Artysta znany jest głównie w środowisku fotograficznym w Szwajcarii i w Niemczech. Jest członkiem kilku międzynarodowych organizacji fotograficznych i aktywnym członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody w Warszawie.Od ponad 40 lat fotografuje formacje skalne, poszukując unikalnych w swej urodzie miejsc na wszystkich kontynentach naszego globu. Na wystawie prezentujemy ponad 60 fotografii, najbardziej charakterystycznych dla twórczości artysty. Powstały one w latach 2008-2018.

Autor skupia swoją uwagę na wybranych motywach o szczególnych wartościach artystycznych. Motywy te, ujęte okiem obiektywu, stają się malarskimi obrazami, dającymi się interpretować językiem sztuki. W większości fotografie przedstawiają starannie wybrane fragmenty faktury skał, powierzchni piasków, terenów powulkanicznych i lodowych, bogatych kolorystycznie i walorowo. Wśród niezwykłych kształtów, feerii pigmentowych barw, dominują te, których jedynym reżyserem jest światło, wydobywające plastyczne formy przyrody. Fotografie Andreasa Hürlimanna są więc obrazami rzeczywistości jak najbardziej realnej, uchwyconej okiem obiektywu, niezwykle wrażliwego na piękno artysty. Tę umiejętność dostrzeżenia niezwykłej chwili, czasami bardzo krótkiej, można zdefiniować jako impresjonistyczne przeżycie twórcy, interpretacja realistycznej natury językiem sztuki. Działanie artysty pojawia się zatem gdzieś pomiędzy – gdy światło subtelnie modeluje powierzchnię skał, zbiera odbicia barwnych minerałów i rzuca cieniami na przeciwległe płaszczyzny. Inaczej przedstawia pejzaże piaszczystych form, za pomocą silnych kontrastów, monochromatycznych widoków.

Artysta regularnie odwiedza najbardziej unikalne miejsca, raz na kilka lat i w różnych porach roku. Za każdym razem doświadcza nowych, inspirujących wrażeń i odkrywa nowe motywy. Fotografie Andreasa Hürlimanna obejmują całe spektrum tego, co można znaleźć w jednym miejscu. 

Andreas Hürlimann jest stale reprezentowany przez Galerię LDXArtodrome Gallery w Berlinie/ D, Atelier TonArt w Hombrechtikon koło Zurychu /CH, oraz galerię Ney Gallery&Prints w Warszawie / PL. W ramach tej współpracy wystawia swoje prace nie tylko w Europie, ale też w Nowym Jorku, Shanghai, Pekinie, w Malcie. (materiały organizatora)

Foto Robert Pranagal

 

Zostaw komentarz