fbpx

Z miłości do kawy

31 października 2019
964 Wyświetleń

Od cuppingu do ulubionej filiżanki – pod takim hasłem odbyły się warsztaty skierowane do  miłośników kawy, którzy spotkali się w Szwedzkim Stole w Lublinie. Wszystko po to, aby zgłębić tajniki parzenia czarnego trunku i nauczyć się, jak rozpoznawać świeżo wypalane ziarna kawy od tych kupionych w markecie.  

Warsztaty oparte były o cupping domowy, czyli sposób degustacji kawy połączony z jej oceną. Głównym narzędziem wykorzystywanym w tej metodzie są odczucia sensoryczne – smak, zapach. Dlatego zmienia się tutaj tylko ziarna kawy. Pozostałe elementy, takie jak naczynia użyte do zaparzania, ilość wody, czas i temperatura muszą pozostać takie same, aby degustacja była w pełni udana i miarodajna.

Po przygotowaniu kilku jednakowych próbek kawy – małych filiżanek ze zmielonymi ziarnami kawy do zaparzania – można rozpocząć proces przygotowania.  Należy zalać je równym strumieniem wody w odpowiedniej temperaturze. Po upływie 4 minut od kontaktu kawy z wodą, przełamaniu kożucha na powierzchni filiżanki oraz ściągnięciu, pozostaje tylko smakowanie, czyli tzw. kapowanie, polegające na zasysaniu kawy z łyżki.

Dzięki cuppingom osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z parzeniem kawy mogą rozróżnić czy są to ziarna z segmentu „premium”, czy te z oferty marketowej. Dla bardziej zaawansowanych smakoszy degustacja daje możliwość odróżnienia kraju pochodzenia kawy, a dla koneserów odkrywa niuanse, takie jak dodatkowa nuta owocowa zamknięta w smaku
i aromacie kawy.

Podczas spotkania oprócz dawki solidnej wiedzy na temat m.in.: najczęstszych błędów popełnianych podczas przygotowywania kawy, uczestnicy mogli także nauczyć się, jak prawidłowo mielić, a potem krok po kroku zaparzać kawę, aby wydobyć z niej głęboki smaki aromat oraz w jaki sposób przygotować „domowe espresso” za pomocą kawiarki. 

Nie zabrakło także praktycznych wskazówek i podpowiedzi, które kawosze będą mogli wykorzystać przy najbliższych zakupach – m.in. na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia i jak wybrać odpowiedni rodzaj kawy. 

To już kolejne warsztaty prowadzone w nowym miejscu spotkań otwartym przez SKENDE. Mieszkańcy mogą wziąć tu udział w inspirujących spotkaniach z ciekawymi ludźmi, którzy dzielą się pasją i wiedzą z innymi. SKENDE stawia na współpracę z lokalnymi partnerami. Do tej pory warsztaty w Szwedzkim Stole prowadzili – blogerka Sara Ferraira, szef kuchni  Jarosław Sak oraz ekspertka zdrowego żywienia Agata Kornacka. 

Zajęcia z cuppingu poprowadził Piotr Kaczorowski z rodzinnej palarni Kawy Coffe&Sons, która od 10 lat zajmuje się wypalaniem kawy.

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz