fbpx
WAŻNE
Zamek w Kazimierzu Dolnym zdobyty! (27 września, 2022 7:45 am)
Biznes Forum & Gala LKB 2022 (19 września, 2022 4:00 pm)
Bluesowe brzmienie w Lublinie (15 września, 2022 8:49 am)
Barwne wejście w inny wymiar (10 września, 2022 1:12 pm)

Spotkanie z synem rotmistrza Pileckiego

8 maja 2019
918 Wyświetleń

Andrzej Pilecki, syn jednego z największych polskich bohaterów – rotmistrza Witolda Pileckiego przyjechał na spotkanie, które zostało zorganizowane 6 maja w siedzibie lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Ma 85 lat, od dłuższego czasu jest gościem licznych spotkań organizowanych w całej Polsce. Opowiada o swoim ojcu, który był ze swoją rodziną do 1939r., a z którym późniejszy kontakt był sporadyczny z powodu jego okupacyjnej działalności oraz aresztowania przez UB. Przybliża postać bohatera, który sprowokował Niemców do umieszczenia go w obozie zagłady w Auschwitz, aby relacjonować akty ludobójstwa. Wspomina jego ucieczkę z obozu, udział w powstaniu warszawskim, pobyt w niewoli, z której został wyzwolony, a w końcu powrót do okupowanej przez sowietów Polski, gdzie został aresztowany, poddany torturom i po pokazowym procesie stracony w maju 1948r.

Tragiczna historia rodziny nie pozostała bez wpływu na życiorys Andrzeja Pileckiego. Studia na Politechnice Warszawskiej mógł ukończyć dopiero jako dojrzały człowiek. Później pracował w Instytucie Maszyn Matematycznych, zajmował się komputerami w zakładach „Polfy”, a  następnie został głównym inżynierem elektronicznych maszyn cyfrowych w Instytucie Chemii Przemysłowej i Ośrodkach Obliczeniowych Ministerstwa Chemii.

Organizatorami spotkania z synem rotmistrza Witolda Pileckiego byli Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie, Polska Akademicka Korporacja Astrea Lublinensis oraz Fundacja Scytia.


foto Dawid Florczak/IPN Lublin

 

Zostaw komentarz