fbpx

Wiosenne porządki

7 maja 2019
976 Wyświetleń

Foto: Dwór z Gościeradowa

W Kazimierzu Dolnym trwa gorączka wiosennych porządków, która dotknęła również budynki objęte projektem Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym”.

Najwyraźniej zmiany są widoczne na elewacjach budynków drewnianych: Domu Kuncewiczów, Domu z Modliborzyc i Dworu z Gościeradowa. Ekipa remontowa rozpoczęła od czasochłonnej czynności oczyszczania elewacji drewnianych. Najszybciej wypiękniał Dom z Modliborzyc, w którym wymieniono szalunek, a nowe deski zostały zaimpregnowane. Trwa remont stolarki okiennej, a na piętrze prowadzone są prace wykończeniowe wnętrza. Odtworzono również schody po północnej stronie obiektu.

Oczyszczanie drewnianych ścian „Kuncewiczówki” i Dworu z Gościeradowa, w sensie dosłownym, było brudną robotą. Przy usuwaniu dawnego impregnatu zastosowano technikę sodowania podobną do piaskowania, ale zdrowszą i bezpieczniejszą dla środowiska i człowieka

( soda jest substancją, która rozpuszcza się w wodzie i jest biodegradowalna ).

Remontowane drewniane budynki są nie tylko oczyszczone ale też – odpylone. Obecnie czekają na nowe preparaty zabezpieczające – również neutralne dla przyrody i człowieka, podkreślające kolor i jakość budulca, z którego zostały wykonane.

        Choć prace przebiegają „pełną parą”, to – ze względu na terminarz odbiorów: technicznych i konserwatorskich – turyści będą mogli zwiedzać wyremontowane obiekty w 3 lub 4 kwartale tego roku.

 

Więcej na naszym profilu na FB: Na fali z historią

 

Projekt „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

 

Zostaw komentarz