fbpx

Stanisław Baj w Galerii Sztuki Wirydarz

11 lutego 2021
2 081 Wyświetleń

Od jutra, 12 lutego 2021 w Galerii Sztuki Wirydarz będzie można obejrzeć najnowsze prace Stanisława Baja, współczesnego malarza polski, wykładowcy i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Będą to pejzaże nadbużańskie, które artysta stworzył specjalnie na tą wystawę. Profesor S. Baj dzieciństwo i wczesną młodość spędził nad Bugiem. Malarstwo studiował w warszawskiej ASP pod kierunkiem profesorów M. Byliny, J. Siennickiego i L. Maciąga.

W 1982 r. podjął pracę w macierzystej uczelni, gdzie prowadził Pracownię Rysunku na Wydziale Malarstwa, jednocześnie kierując seminariami z rysunku i malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk. Dwukrotnie prorektor do spraw dydaktycznych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz prestiżową nagrodą malarską im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2019. Papież Jan Paweł II uhonorował artystę medalem „Benemerenti”. Ekspozycja została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublina Pana Krzysztofa Żuka.

Stanisław Baj, Rzeka Bug, 2021

Stanisław Baj, Rzeka Bug, 2021

Dorobek artystyczny S. Baja obejmuje malarstwo, rysunek, a także grafikę. Dominujące motywy w w twórczości artysty to portrety oraz pejzaże, dla których inspiracją są mieszkańcy Dołhobrodów oraz nadbużańskie krajobrazy. Prace prezentowane w Galerii Sztuki Wirydarz znalazły się również w kilku publikacjach, między innymi w Kalendarzu ze Sztuką na 2021 rok. Wystawie towarzyszyć będzie katalog z reprodukcjami prezentowanych dzieł, zaproszenie oraz plakat i karty pocztowe.

Stanisław Baj, Rzeka Bug, 2020

W dniach 12 i 13 lutego, piątek i sobota, będzie można spotkać się z Profesorem Stanisławem Bajem w galerii w mniejszych grupach, najlepiej po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Wystawę będzie można oglądać do 29 marca 2021, codziennie w godzinach pracy galerii, również weekendy.

W obliczu obostrzeń pandemicznych otwarcie wystawy (12 lutego) będzie trwało cały dzień. Zgodnie z wymogami, w galerii może przebywać jednocześnie 5 osób, a odwiedzający galerię zobowiązani są nosić maseczki ochronne.

Źródło: Galeria Sztuki Wirydarz w Lublinie

Zostaw komentarz