fbpx

Streaming na żywo premiery spektaklu “Savannah Bay” w reż. Józefa Opalskiego

12 lutego 2021
464 Wyświetleń

Teatr Stary w Lublinie zaprasza na streaming premierowego przedstawienia w dniu 14 lutego o godz. 19.30 na platformie vod.stary.pl.

Spektakl jest nieprzerwanym snuciem wspomnień. Powracają obsesyjnie, głosem rozbrzmiewającym na niemal pustej scenie teatru, przeistaczając się w wielowątkową narrację. Jej istotą jest nie tyle przywołanie określonych uporządkowanych wydarzeń, dających się ułożyć w możliwą do odtworzenia historię, ile sam akt pamięci. To właśnie pamięć bohaterek jest osią „Savannah Bay”. Aktorki, Anny Polony i Alicja Wojnowska, przywołują różne wspomnienia, czasem miłosne, niekiedy traumatyczne. Widzowie podążają za nimi, starając śledzić nawarstwiające się wątki.

Marguerite Duras nie eksperymentowała w zamierzony sposób z konwencjami teatralnymi, lecz mimo to naruszała ramy tradycyjnego dramatu i teatru. Didaskalia są w „Savannah Bay” równie istotne jak wypowiedzi postaci i powinny zostać wypowiedziane na scenie. Autorka nie przekazuje wiedzy, lecz dzieli się wątpliwościami. W dramacie Duras pokazuje, w jaki sposób zawodność pamięci uniemożliwia dotarcie do prawdy.

O realizacji tej sztuki marzyłem od kilku lat. Tekst dramatu jest koncertem na dwie wielkie aktorki; sztuka  pełna  poezji, refleksji nad światem i kondycją ludzką. Dotyka dotkliwie istoty teatru i tajemnicy aktorstwa. Jeden z najpiękniejszych tekstów we współczesnej dramaturgii. Idealny, jestem przekonany, do realizacji w Starym Teatrze i Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie tego typu nieoczywiste teksty znajdują swój świat i dobrze się w nim czują. Widzę jak wielki zapał do tej pracy dzielą ze mną i aktorki, i zespół moich współpracowników. Mam nadzieję, że naszą miłość do „Savannah Bay” podzieli także publiczność.
Józef Opalski

Źródło: Teatr Stary w Lublinie

Zostaw komentarz