fbpx

Sukces lubelskich naukowców za oceanem

23 lipca 2019
1 153 Wyświetleń

Innowacyjne rozwiązania naukowców z Politechniki Lubelskiej zyskały uznanie jury Międzynarodowego Festiwalu Wynalazków w Santa Clara w Dolinie Krzemowej w USA. Wynalazki otrzymały złoty, dwa srebrne i dwa brązowe medale.

Prezentacja zwycięskich wynalazków oraz wręczenie dyplomów ich naukowcom odbędzie się w środę 24 lipca 2019 r. o godz. 10.00 w sali 404 w Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej (tzw. Rdzewiak).

– To są kolejne cenne trofea zdobyte przez  uczelnię na światowych wystawach innowacji. Tym razem nasze rozwiązania zostały wyróżnione w Dolinie Krzemowej uznawanej za kolebkę innowacyjności w XXI wieku. Mamy nadzieję, że przyczynią się do rozwoju lubelskich przedsiębiorstw i ich powodzenia na międzynarodowych rynkach – mówi prof. Piotr Kacejko, rektor Politechniki Lubelskiej. 

Również Paweł Chrapowicki, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej, podkreśla sukces lubelskich badaczy: – Konkurencja była bardzo silna. Zgłoszonych zostało blisko 130 rozwiązań z 25 krajów z całego świata, w tym z: Chin, Hong-Kongu, Kanady, Indii, USA i wielu krajów europejskich. Ważnym aspektem przy podejmowaniu decyzji o nagrodach była bliska współpraca z przedsiębiorstwami na etapie tworzenia wynalazków oraz fakt ich wdrożenia, dlatego też nasi badacze otrzymali aż pięć nagród. 

Oto wyróżnione wynalazki i ich twórcy:

MEDAL ZŁOTY z wyróżnieniem – walcarka skośna sterowana numerycznie; twórcy:
prof. Zbigniew Pater, prof. Janusz Tomczak, dr Tomasz Bulzak.

MEDAL SREBRNY 

– urządzenie do oceny komfortu dźwigu osobowego; twórcy: prof. Rafał Longwic, mgr inż. Kamil Szydło, Piotr Choniawka;

– Personal Swim Trainer; twórcy: prof. Mirosław Wendeker, mgr inż. Mateusz Paszko, mgr inż. Krystian Łygas. 

MEDAL BRĄZOWY 

– bezrdzeniowy bezszczotkowy silnik prądu stałego CLBLDC; twórca: dr inż. Przemysław Filipek; 

– technologia kuźniczego walcowania skośnego prętów z główek złomowanych szyn kolejowych; twórca: prof. Zbigniew Pater. 

Ponadto walcarka numeryczna opracowana w zespole prof. Patera zyskała uznanie Stowarzyszenia Wynalazców z Hong Kongu, którzy wyróżnili ją specjalną statuetką. (Materiały PL)

Foto Marcin Pietrusza

Zostaw komentarz