fbpx

Świąteczne iluminacje rozświetlą ulice Lublina

27 listopada 2020
392 Wyświetleń

Świąteczno-noworoczny czas w Lublinie od lat spędzaliśmy wspólnie podczas wydarzeń Festiwalu Bożego Narodzenia. W tym roku, w związku ze stanem epidemii, tradycyjne spotkania i koncerty nie będą mogły się odbyć. Miasto nie rezygnuje jednak ze świątecznych iluminacji, które rozświetlą ulice Lublina.  Od 2 grudnia rozpocznie się montaż elementów świetlnych dekoracji, a ich włączenie nastąpi 6 grudnia o godz. 16.00.

Zbliża się radosny i piękny czas świąt, który kojarzy nam się ze spotkaniami w gronie najbliższych i wspólnym świętowaniem. Za sprawą epidemii, nadchodzące święta będą jednak inne niż te, które znamy z tradycji, w mniejszym niż zwykle gronie przy rodzinnym stole. W poprzednich latach zapraszaliśmy mieszkańców do udziału w wydarzeniach Festiwalu Bożego Narodzenia. W tym roku niestety nie spotkamy się podczas Wigilii Starego Miasta, koncertów i warsztatów. Mimo tej trudnej sytuacji, podobnie jak w latach ubiegłych, ulice Lublina rozświetlą iluminacje. Niech to będzie radosny element przestrzeni naszego miasta w tym świąteczno-noworocznym czasie – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Montaż iluminacji zaplanowany jest w dniach od 2 do 5 grudnia. Jako pierwsze pojawią się elementy na latarniach i drzewach na Deptaku, następnie ozdoby na Placu Litewskim. Kolejnym etapem będzie ustawienie wszystkich dekoracji wolnostojących. 4 i 5 grudnia, jako ostatni element, montowana będzie 13-metrowa choinka na placu Łokietka, przed Ratuszem.

Lokalizacje i skład dekoracji świątecznych będą analogiczne do roku ubiegłego. W przestrzeni miasta zobaczymy m.in. altankę inspirowaną architekturą i freskami Kaplicy Trójcy Świętej, która stanie na placu Po Farze, ramkę do zdjęć z napisem „Wesołych świąt życzy Lublin” na Placu Litewskim. Na Deptak powrócą podświetlane figury poety i pary mieszczan w renesansowych strojach, a przed Trybunałem pojawią się anielskie skrzydła, które można wykorzystywać do robienia świątecznych fotografii. Nad ul. Złotą, Grodzką i Bramową zabłysną kolorowe gwiazdy autorstwa Jarosława Koziary. Na placu przed Galerią Centrum, wzorem lat poprzednich, stanie szopka. Jej montaż planowany jest w terminie 7-15 grudnia, tak by od 16 grudnia dostępna była dla odwiedzających. Obok niej staną dwa podświetlane anioły. Nowy świąteczny element pojawi się w napisie „I love Lublin”, stojącym na Placu Litewskim.

Włączenie światełek na miejskiej choince i wszystkich świątecznych dekoracjach planowane jest na 6 grudnia. W związku z ograniczeniami wywołanymi epidemią, nie będzie temu towarzyszyło spotkanie z mieszkańcami i wspólne włączenie iluminacji. Z tych samych przyczyn, w szopce nie będą odbywały się występy kolędników oraz inne spotkania. 

Ozdoby będą rozświetlać ulice Lublina przez ponad 2 miesiące.

Źródło: Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin

Zostaw komentarz