fbpx

Szach-mat

26 listopada 2013
Comments off
962 Views

OkĹ‚adka_Szach-Mat_Adam_CioczekŻyjemy w kraju kryminalnych i sądowych afer, które się tuszuje, gdy ucichnie medialny szum. Przestępcy chodzą na wolności, policjantom zdarza się próżnować, a niektórym adwokatom brać łapówki.

Adam Cioczek w swojej powieści „Szach-mat” ukazuje kulisy kryminalnych przesłuchań, kładąc w szczególności akcent na ludzkie emocje. A wszystko dzieje się nie w zimnej Skandynawii, lecz tuż za rogiem, w Lublinie i jego okolicach (Kazimierz Dolny, Nałęczów). Poczuć możemy zimny świat aresztu przy ulicy Południowej czy magię Starego Miasta.

Mamy tu pokazaną niezwykle realistycznie dramatyczną rozgrywkę między oskarżonym o zabicie mordercy swojego syna mężczyzną a adwokatem i prokuratorem. Wszyscy trzej mają swoje motywy i powody, których źródeł należy szukać w przeszłości. Nic tu nie jest łatwe i jednoznaczne. Adam Cioczek z wprawą pokazuje skomplikowaną sytuację wzajemnych powiązań, niespłaconych długów i popełnionych czynów. Kto kim tu manipuluje? Kto ma rację? Kto jest tym dobrym? Wszystko wydaje się intrygą prowadzoną przez zawodowego hazardzistę, co dodatkowo sprawia, że nie wiemy, co jest grą, a co rzeczywistą walką o sprawiedliwość.

Żeby było jeszcze ciekawiej, prócz wątku kryminalnego jest też miłosny. Nic nie dzieje się bez przyczyny i konsekwencji, nie można uciec przed przeszłością i raz na zawsze zamknąć dawnych rozdziałów ze swojego życia. Całość trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, sprawiając, że książkę czyta się znakomicie. Nie pozwala ona o sobie tak łatwo zapomnieć. Soczyste dialogi są jedną z głównych atrakcji tej powieści.

„Szach-mat” to historia przestępcy i nałogowego hazardzisty Edwarda Chojara, który na rynku w Kazimierzu Dolnym zabija tropionego od lat mordercę swojego syna. Mężczyzna poddaje się dobrowolnie i trafia do aresztu, by tam rozpocząć tajemniczą grę, w którą wciąga prokuratora Tomasza Brackiego i adwokata Adama Getza. Edwarda Chojara z osobami prokuratora i adwokata łączą dawne tajemnice, które w toku prowadzonego śledztwa i pełnych emocji przesłuchań wyjdą na jaw, by wyprowadzić z równowagi obu prawników.

Autor porusza między innymi problem konfliktu pomiędzy zawodowymi obowiązkami prawników a ich życiem prywatnym. Zasady etyki zawodowej okazują się niemożliwe do pogodzenia z motywami osobistymi. Podczas rozgrywki Chojar wyciąga kolejne karty, którymi udowadnia, że nic nie jest takie, jak się wydawało. To, co w normalnych warunkach byłoby kolejną sprawą do rozwiązania, stanie się problemem zmuszającym prawników na nowo wrócić do przeszłości, o której starali się zapomnieć. Choć oskarżony wydaje się bawić w najlepsze całą sytuacją, nawet on doświadczy, że między życiem a grą jest granica.

Żadnej z postaci nie można zaszufladkować, nawet Chojar ma swoją jasną stronę i wbrew pozorom potrafić wzbudzić sympatię.

W tym męskim świecie oczywiście ważną rolę odgrywają kobiety. Dawna miłość adwokata, od której nigdy nie potrafił się uwolnić, jego matka, która także ma swoją pilnie strzeżoną tajemnicę i w końcu pomagająca przy sprawie policjantka, która skrywa samotność pod maską siły i zdecydowania. Jak to bywa w szachowej rozgrywce, każda z nich musi dobrze przemyśleć swój następny ruch, by nie popełnić błędu.

Tekst Julia Kornel

 

Adam Cioczek, Szach-mat, wydawnictwo internetowe e-bookowo 2013. Książka jest już dostępna w dwudziestu kilku tysiącach księgarni internetowych polskich i zagranicznych, m.in. w największych, takich jak: Empik, Merlin, Amazon, oraz w e-księgarni wydawniczej E-bookowo.

 

Comments are closed.