fbpx

Szafa wypełniona dobrymi uczynkami

14 kwietnia 2021
609 Wyświetleń

Ponad 1,6 tony ubrań oraz 106 kg środków czystości udało się uzbierać w ramach akcji „Szafa dobrych uczynków”, organizowanej przez IKEA i SKENDE. Rzeczy zostały przekazane do Centrum Wolontariatu w Lublinie, skąd trafią do samotnych mam, osób będących w kryzysie bezdomności i ubogich.

Przez 3 tygodnie mieszkańcy regionu mieli okazję, aby przynieść do IKEA i SKENDE ubrania, których już nie używają. Wszystkie znalazły miejsce w „Szafie dobrych uczynków”. Zbierana była odzież damska, męska i dziecięca, ale także kosmetyki. Łącznie udało uzbierać się 120 worków z ubraniami, o wadze 1 618 kg, a także 106 kg środków czystości.

Zainteresowanie akcją przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Codziennie opróżnialiśmy szafę, aby zrobić miejsce na kolejną partę ubrań i innych produktów. Dziękujemy za każdą rzecz i tak pozytywny odbiór inicjatywy. Planujemy, aby organizować ją cyklicznie – mówi Agnieszka Chomicz–Pietrzak, specjalista ds. marketingu sklepu IKEA w Lublinie.

Ale to nie wszystko! Dodatkowo, w ramach akcji IKEA przekazała także 5 szaf, które przydadzą się w przechowywaniu i organizacji ubrań. SKENDE z kolei ufundowało zapas produktów higienicznych.

Segregacją i rozdysponowaniem przedmiotów do potrzebujących zajmie się Centrum Wolontariatu w Lublinie. Jak mówi Prezes Stowarzyszenia, Justyna Orłowska:

Pomimo, tego że staramy się organizować zbiórki ubrań dość regularnie, ludzie, którymi się opiekujemy stale potrzebują naszego wsparcia. Inicjatywa SKENDE i IKEA to przykład tego, że razem możemy więcej! To wspaniałe, że ludzie tak chętnie dzielą się z innymi. Dziękujemy!

Ideą akcji „Szafa dobrych uczynków” była pomoc potrzebującym, ale także działania mające na celu uświadomienie, że coraz częściej doświadczamy problemu nadmiaru rzeczy i gromadzeniu tych niepotrzebnych.

Inicjatywa to także przykład wcielania w życie pojęcia ekonomii dzielenia się i współpracy, która staje się coraz bardziej popularna i powszechna. Inicjując akcję organizatorzy chcą zachęcić do tego, aby nie wyrzucać przedmiotów, ale dawać im drugie życie, np. dzieląc się z innymi.

Już niedługo w jednej ze stref wypoczynkowych SKENDE ruszy specjalny punkt, w którym mieszkańcy będą mogli poznać inne przykłady działań zgodnie z ideą „sharing economy” i zrównoważonego rozwoju.

Zostaw komentarz